Въпреки кризата се наблюдава ръст на изтеглените кредити

Въпреки кризата се наблюдава ръст на изтеглените кредити

Въпреки кризата се наблюдава ръст на изтеглените кредити

При всички положения отсрочването на кредитите с още три месеца ще бъде от полза на бизнеса и домакинствата. Това заяви пред bTV кредитният консултант Тихомир Тошев.

Новият краен срок за прилагане на мораториума е 31 март догодина. За всеки клиент на банка максималният срок на отсрочване е 9 месеца.

Така тези, които вече са се възползвали от 6 месечния мораториум, който изтече, ще имат максимум още 3 месеца, преди да почнат да обслужват кредита си редовно.

 „Ние не очаквахме такава силна втора вълна на коронавируса. Пак сме в локдаун, дори и частичен, като някои бизнеси са изцяло затворени. Тези бизнеси не генерират приходи и заетите в тях не получават заплати, като помощта от 24 лева на ден най-вероятно няма да стигне за обслужване на кредитите, а ще бъде за покриването на основните нужди. За това Европейският банков орган направи тази инициатива, като сега очакваме страните в ЕС да вземат решение как ще се прилага във всяка конкретна държава. Чакаме предложението на асоциацията на банките“, коментира той.

По думите му над 9 милиарда са разсрочените кредити през пролетта – 7 милиарда от които са на бизнеса, а другите 2 – на хора.

„Всички, които останаха без работа или излязоха в неплатен отпуск подадоха молба, като повечето използваха максималния срок на разсрочване – 6 месеца. Сега, когато част от тези хора пак са останали без доходи, най-вероятно ще удължат с тези три месеца възможността да не плащат“, каза Тошев.

Той заяви, че повечето хора са продължили да продължили да обслужват кредитите си, защото са осъзнали, че това разсрочване не е опрощаване. „По тази причина няма влошаване на кредитния портфейл. В последните три месеца лошите кредити дори леко намаляват, като това се дължи на факта, че банките продадоха част от пакетите си с такъв тип задължения“, коментира Тошев.

„Най-важното е, че много сектори от икономиката продължиха да работят без да страдат. За това виждаме другият феномен - ръст на новоизтеглените кредити. С 12% повече са ипотечните заеми и с 5% повече потребителските. Хората, заети в секторите на фармацията, енергетиката и ИТ индустрията с на пазара. Лихвите по кредитите останаха ниски, а банките почти не въведоха рестрикции заради кризата. За това интереса към новите кредити е голям“, добави той.

Според финансиста хората вече са се отърсили от първоначалния страх и са „започнали да живеят с вируса“. „Имаме второ затваряне,  но имаме и добри новини за ваксините, които се очаква още януари да са достъпни до хората. Надеждата и прогнозите на икономистите са, че още от средата на следващата година ще започне едно бързо възстановяване, а надяваме се ще дойде и краят на пандемията“, заяви Тошев.

Той посъветва кредитополучателите, ако имат затруднения, да не покриват задълженията си с нов заем, а да потърсят съдействие от своята банка. Ако теглим кредит, то парите наистина трябва да ни трябват и да сме сигурни, че ще можем да покрием плащанията по него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ