Борисов: Ако 3 дни случаите намаляват, рязко ще издърпаме мерките назад

Борисов: Ако 3 дни случаите намаляват, рязко ще издърпаме мерките назад

Борисов: Ако 3 дни случаите намаляват, рязко ще издърпаме мерките назад

Ако 3 дни, генерал Мутафчийски казва, че случаите намаляват и платото е минало, рязко ще издърпаме мерките назад, за да минем към план Б. Това, което и медицинският експертен съвет безспорно подкрепи е, че изолацията трябва да продължи. Абсолютно едно и също мнение имаме всички. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на извънреден брифинг в Министерски съвет.

"Изведнъж вчерашния ден се превърна в голям спор кога и колко трябва да се ваксинират с българската, най-добра в света ваксина. Чух мнения, които са в противоречие със здравия разум. Поканих и колегите, за да обяснят, че тези ваксини се слагат на деца, че действат след 8 месеца, че е абсолютно противопоказно са се слагат по време на епидемия на възрастни хора", обясни той за ваксините БЦЖ.

"Жълтите новини продължават да бълват. Вчера се тествах за пореден път, защото четох, че искаме да удължим извънредното положение, защото съм бил болен и искам да се крия. Трима депутати имаме за съжаление с коронавирус и предложихме удължаване на извънредното положение, защото недай си Боже, сега след като мине този период се окаже, че има още болни депутати, законодателният орган няма да може да работи. Затова предложихме удължаване на извънредното положение" уточни премиерът.

Темата тестове: "Абсолютно едно и също мнение. PCR е най-надеждния тест. И когато се казва липса на ресурс, нямайте предвид пари. Колкото и да струва, ще го купим. Няма го физически в света. Няма към този момент доказан надежден тест в света. А се плащат милиони. Поради липсата на достатъчно надежден тест,  ние сме длъжни да изчакаме такъв. Засега PCR-ите вършат работа. До 2-3 седмици има вариант да създадат тест, който да е достатъчно надежден. След това те трябва да бъдат произведени и да дойдат на пазара, за да ги купим. Ние защо сме поръчали 1 милион теста - защото знаем, че ще дойде момент след платото, когато ще трябва да тестваме масово. Недостигът на тестове е във всички страни. Когато имаме, ще тестваме по 20-30 000 на ден", допълни Борисов.

"Следващите 2-3 седмици, защото усещам едно изнерване в хората, все по-тежко ще става. Не само, че не можем да разхлабваме - все по-тежко ще става. Всяка мисъл в посока "дайте да пуснем младите напред", това означава да кажем - тези ще умрат, другите ще живеят. Аз няма да си пусна моето дете. Когато говорим и се създава тази дезинформация сред обществото и всички държави, които го правеха веднага се отказаха да го правят, когато започнаха да им умират хората и здравните им системи издъхнаха, а това са мощни здравни системи. Независимо, че е в съвета, изобщо не съм съгласен с това, което в момента демобилизира хората (проф. Мангъров). Той говори това, което искат да чуят хората. Да поеме отговорност с титлата си и с името с и да каже колко ще умрат. "Аз съм професор, ще загинат 5000 души, дайте да ги хвърлим напред и да видим", ядоса се Борисов.

"Колкото и да не им се седи на хората вкъщи, колкото и да губи икономиката тея 3 седмици и САЩ казват, че са критични, и Европа казват, че са критични, и нашите доктори го казват". 

По думите му още нямаме този пик в болниците и не връщаме хора. "И не случайно България се дава като пример от Синагпур до Великобритания като най-добре справилата се държава и това е благодарение на всички българи, които го усетиха това", каза Борисов.

"Възложил съм 2 милиона маски да се произведат и да се раздадат безплатно".

"Възлагаме на парламентарната група на ГЕРБ на внесат проект за замразяване на депутатската заплата към нивата декември 2019 година. Освен това депутатите от ГЕРБ обмислят да дарят половината от заплатите си. На следващото заседание на МС и ние ще предложим половината си заплати да дарим", обясни министър-председателят.

"Пари ще намерим. Притеснява ме здравето. Като си оправим здравето, ще се възстановим", каза той.

"Работихме при изключителен режим на работа, в интензивен режим и успяхме да създадем продукт, който докрай запази духа и тялото си. Напълно сме удовлетворение от нашата работа и това, което създадохме беше прието в пълната му цялост. Дори един нокът от този докладне беше отрязан. То  е около 400 страници, 40 мегабайта", обясни професор Коста Костов, ръководител на медицинският експертен съвет. 

Продуктът има 3 раздела: В 1-и раздел са разгледани препоръки към извънболничната помощ, във втория раздел са разгледани препоръки и алгоритми, а в третия раздел има общи принципи за поведение и вземане на мерки.

Основни точки на доклада: Медицинският експертен съвет се обединява около становището, че в приложените досега мерки, налагащи изолация са наложителни. В течение на епидемията същите могат да бъдат преосмислени и при благоприятно развитие - олекотени.

Медицинският експертен съвет възприема, че диагнозата на COVID-19 се основава на PCR тестове, а епидемологичното проследяване се осъществи чрез всички останали налични в страната лабораторни методи - в това число скринингови бързи.

Липсата на еднинно станивище в ЕС за надежността скрининговите тестове ограничава употребата им засега.

"МЕС е единен, че е наложително към предприетите мерки да бъдат добавени алгоритми, касаещи диагностиката, поведението при различните лица", каза професорът.

Медицинският експертен съвет се обедини около становищете, че щетите от пандемията ще бъдат по-малко, ако се създадат реални възможности за равнопоставено третиране на медиците, които спазвайки препоръките и стъпките за диагностика и лечение, биха могли да бъдат  в абсолютен синхрон с препоръките за социална изолация на населението.

"Всички смятаме, че настоящия доклад би бил полезен като основа на платформа за онлайн обмяна на опит и информация", каза още той.

"Излезе американска статия, която има хипотеза, че държавите, които са започнали ранна БЦЖ имунизация и най вече имат дългосрочни и стабилна имунизационна програма, те може би са протектирани от заболяването - тоест има по-малко смъртни случаи и болни. България е именно такава държава. Тук имунизацията е започната през 1949 година. Ако тази хипотеза е вярна, всички родени след 1951 година са протектирани от туберколоза най-малкото. Ваксината предизвиква клетъчен имунитет спрямо туберколозни бактерии и неспецифичен имунитет към някои ракови и вирусни заболявания, но не е доказано. Не можем да разчитаме обаче на това. На първо място трябва да се спазват всички противоепидемични мерки от щаба. Моето мнение, че не трябва да се прави масова имунизация в момента. При слагане на БЦЖ, трябват 3 до 6 месеца за изграждане на имунитет, в които организмът ще бъда уязвим към коронавируса", заяви Румен Кофинов, управител на държавната фирма Булбил, която произвежда ваксината БЦЖ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ