Как да разберем кога държави и правителства могат да рахлабят мерките

Как да разберем кога държави и правителства могат да рахлабят мерките

Как да разберем кога държави и правителства могат да рахлабят мерките

Испания и Италия, които са най-силно засегнатите от коронавируса COVID-19 страни след САЩ, може да са достигнали важна повратна точка: пъпреки че броят на случаите все още се увеличава, процентът на новите инфекции вече не нараства. Но, дали това означава, че жителите в тези държави могат спокойно да си отдъхнат, а властите - да отпуснат противоепидемичните мерки?

Ето четири показателя, определени от здравни експерти, които биха могли да дадат основание на правителства и местни администрации да преминат към план Б с постепенно намаляване на наложените ограничения:

1. Болниците трябва да могат да лекуват безопасно всички пациенти, които се нуждаят от хоспитализация, без да прибягват до кризисни стандарти за грижа. Това означава да разполагат със съответния брой легла, респиратори и персонал.

2. Властите трябва да могат да тестват всеки, който има симптоми и да получават надеждни и навременни резултати.

3. Здравните агенции трябва да могат да наблюдават потвърдените случаи, да проследяват контактите на заразените и рисковите групи, които да се поставят в изолация или под карантина при необходимост.

4. Тъй като проявата на симптомите може да отнеме до две седмици, трябва да има трайно намаляване на случаите в продължение на поне 14 дни.

Правилен рестарт на икономика

Това също е на дневен ред в плановете за действие "след утрешния ден". Германското правителство вече въвежда икономически пакет за спасяване на стойност до 750 милиарда евро (825 милиарда долара), който включва мерки за стимулиране на кредитирането на бизнеса, участие в компании и подпомагане на работници. Пакетът е сред най-големите стартирани навсякъде по света.

Доклад на Ifo (Институт за икономически проучвания в Германия) предполага, че сега страната трябва да създаде национална работна група от експерти и публични представители, които да дават препоръки как да се облекчат ограниченията на работата и обществения живот и кога индустриите трябва да рестартират производството. Връщането на работа би било доброволно за служителите, съобщава CNN.

В отраслите като телекомуникациите и автопроизводството, които придават най-голяма стойност на икономиката, трябва да се даде приоритет, се казва в доклада, докато работата, която лесно може да се извърши от домовете, трябва да продължи да се извършва дистанционно. Детските градини и училищата ще се отворят сравнително бързо, защото младите хора рядко имат тежки симптоми и родителите не могат да работят, ако те останат затворени.

Без клубове или големи събития

Компаниите, които произвеждат здравни продукти или компоненти, също трябва да заработят максимално бързо, докато хотели и ресторанти ще могат да го правят само по "много внимателен и контролиран начин", тъй като е трудно хората да спазват дистанцията си на такива места. Дискотеките и клубовете засега трябва да останат затворени и не бива да се провеждат събития с голяма аудитория, препоръчват още експертите.

Според тях възможно е за различни региони да бъдат определени различни стандарти. Ограниченията могат да бъдат облекчени първо на места с нисък процент на зараза или намален риск от предаване на болестта - например в селските региони. С течение на времето местата, в които населението е изградило степен на имунитет, биха могли да работят с по-малко ограничения. Това, разбира се, изисква координирани и мащабни тестове за коронавируса. Необходимо е също така цялостно обучение за правилна хигиена и нови правила, изискващи използването на лични предпазни средства.

Каква е ситуацията по света?

Повечето държави с епидемии все още не са покрили тези критерии. Иран, който е регионален епицентър на заразата, ще отвори бизнеса си тази седмица, въпреки че експертите предупреждават, че страната рискува нова вълна от инфекции.

Австрия очерта график за постепенно връщане към нормалното състояние, въпреки че съседна Германия отхвърли идеята за ранно премахване на мерките за социално дистанциране.

В Япония премиерът Шинзо Абе заяви, че ще обяви извънредно положение в седем префектури, включително в Токио, където вирусът започна отново да се разпространява бързо.

Губернаторът на Ню Йорк заяви, че два последователни дни без рекордно увеличение на броя на смъртните случаи може да означава, че държавата достига върха на епидемията, но подчерта, че ситуацията все още е тежка.

Здравните служители в Гърция се втурнаха да тестват стотици мигранти, след като решиха в неделя да поставят под карантина втори мигрантски лагер в континенталната част.

Правителството на Полша продължи плановете си за президентски избори през май, заявявайки, че милионите избиратели ще могат да подават бюлетините си по пощата.

Източник: The New York Times

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ