СЗО: Европа отново е в епицентъра на пандемията

СЗО: Европа отново е в епицентъра на пандемията

СЗО: Европа отново е в епицентъра на пандемията

Неравномерното покритие на ваксинациите и облекчаването на мерките са довели Европа до „критична точка“ в пандемията, заяви Световната здравна организация, като случаите отново са близо до рекордните нива и се прогнозират още 500 хил. смъртни случая до февруари догодина.

Според регионалния директор на СЗО, Ханс Клуге, всички 53 държави в региона се изправят пред „реална заплаха от възраждане на COVID-19 или вече се борят с нея“. Той призова правителствата да наложат отново мерки или да продължат да прилагат вече наложените, предаде „Гардиън“.

„Ваксините правят това, което беше обещано: предотвратяване на тежки форми на болестта и особено на смъртността… Но те са най-мощният ни актив, само ако се използват заедно със здравните и социалните мерки“, отбеляза Клуге.

Катрин Смолууд, старши директор по спешните ситуации към европейския клон на СЗО, коментира, че страните, които са премахнали превантивните мерки, бележат скок на инфектираните, а имунизациите само означават, че не са достигнали „същите нива на хоспитализация или смъртност, които иначе бихме очаквали“.

„Имаме много податливи индивиди, включително в страни с висока степен на ваксинация, и това води до непредвидими експлозивни огнища на COVID-19“, предупреди Смолууд.

Германия отчете рекордно висок брой заразени днес – 33 949 за денонощие, което надминава предишния връх от 33 777 случая, белязан през декември 2020 година.

България и Румъния са двете държави в Европейския съюз с най-нисък процент на ваксинирани, съответно 25.5% и 37.2%. И у нас, и в северната ни съседка тази седмица бе достигнат най-висок брой починали с доказана коронавирусна инфекция на 24-часова база.

Според Клуге заразените в Европа и централните части на Азия са се повишили с 6% за седмица, а починалите – с 12%. Дневните инфекции са скочили с 55% за един месец. Заедно двата региона съставляват 59% от всички потвърдени случаи в глобален мащаб, като на тяхна територия са регистрирани и близо половината от починалите от началото на пандемията.

По думите му най-тревожното развитие на ситуацията е свързано с нарастване на заразените и смъртните случаи сред по-възрастните.

„Ако останем на тази траектория, може да видим още половин милион смъртни случаи в Европа и Централна Азия до февруари следващата година, а 43 страни в нашия регион ще бъдат изправени пред висок до изключителен натиск върху болничните легла“, прогнозира директорът на СЗО в Европа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ