Вероятно случаят с индийския вариант на COVID-19 у нас ще остане изолиран

Вероятно случаят с индийския вариант на COVID-19 у нас ще остане изолиран

Вероятно случаят с индийския вариант на COVID-19 у нас ще остане изолиран

В България вече регистрираха първия случай на индийския вариант на COVID-19. Експерти обаче твърдят, че вероятно той ще остане единствен. 

"Твърде вероятно е този случай да остане без други случаи, свързани с него, защото пациентът се е самокарантинирал, не е имал контакти. 26-годишният мъж се разболява от среща с друг чужденец, който е болен, а не на местна почва. Вероятно е да няма други заразени от него". Това заяви в ефира на БНТ проф. Ива Христова от Националния център по заразни и паразитни болести.

Пациентът е от Плевен и е контактувал с лице от Северна Ирландия. По думите на проф. Христова няма никакво забавяне при вземането и обработването на пробата и работата е свършена. Тя уточни, че пробата е получена на 21 април и е секвенирана на 5 май, защото това е дълъг процес, в този момент този щам обаче, според световните данни, излиза неопределен. 

"При заразения българин е протекло леко заболяването, не е бил хоспитализиран, а е бил на домашно лечение, с кашлица, хрема, температура. Той се е разболял между двете дози ваксина на "Астра Зенека". Ваксините са нашето най-надеждно оръжие, имунитетът срещу вируса е достатъчен при 2 дози ваксина. Подценяваме опасността, спадът на заболелите е фалшиво отпускане", допълни проф. Ива Христова.

Според нея се върви към падане на маските в офиси, където хората са ваксинирани. "С навлизане на други варианти, с есенния сезон при всички случаи ще се вдигне броят на заболелите. На преболедувалите преди година им спада имунитетът и задължително трябва да се ваксинират. Твърде вероятно е да няма отново грипна епидемия заради COVID-19. Няма голяма разлика между индийския и британския вариант на коронавируса. Индийският се разпространява до 60% по-лесно, очаква се да набира сила", добави проф. Ива Христова. Тя подчерта, че вирусът се подмладява и засяга все по-често по-младите хора и децата.

Охарактеризирането на даден вариант на коронавируса отнема около два месеца. Това каза в ефира на bTV доц. Любомира Гломб, завеждащ отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести, по отношение на открития индийски вариант на вируса у нас. 

По думите ѝ нашите лаборатории са напълно готови да хващат новите варианти на коронавиуса. Изпращането на проби по линия на Европейския съюз обаче се прави, когато те са в прекомерно голямо количество. "Трябва 5 до 10% от положителните проби да бъдат изпращани за секвениране. Ние имаме капацитет да секвенираме около 200 проби седмично", обясни доц. Гломб. 

Вирусологът каза, че клиничната картина на индийския вариант не се различава, така че да може да се различи от останалите. "Световният опит показва, че "Делта" вариантът няма променена клинична картина. Няма и тежко протичане, но е значително по-заразен", допълни доц. Любомира Гломб. В момента у нас доминира британският вариант на коронавируса. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ