Защитата на ваксината на Moderna намалява във времето

Защитата на ваксината на Moderna намалява във времето

Защитата на ваксината на Moderna намалява във времето

Нови данни от голямото изпитване на ваксината срещу COVID-19 на Moderna показват, че защитата, която предлага, намалява с течение на времето. Затова и компанията подкрепя прилагането на бустерни дози.

„Това е само една прогноза, но вярваме, че това означава, че когато погледнете към есента и зимата, най-малко очакваме прогнозираното въздействие на отслабване на имунитета да се изрази в 600 хил. допълнителни случая на COVID-19“, обяви президентът на Moderna, Стивън Ходж, цитиран от „Ройтерс“.

Той не прогнозира колко от случаите ще бъдат тежки, но каза, че някои ще изискват хоспитализация. Данните са в рязък контраст с тези от няколко скорошни проучвания, предполагащи, че защитата на ваксината на Moderna продължава по-дълго от тази на Pfizer.

Според експерти разликата вероятно се дължи на по-високата доза на информационно РНК и малко по-дългия интервал между първата и втората доза. Двата препарата се оказаха изключително ефективни за предотвратяване на заболявания в мащабните проучвания във фаза 3.

Новият анализ обаче показва по-висок процент на инфекции сред хората, ваксинирани преди около 13 месеца, в сравнение с тези, получили ваксина през около 8 месеца. Периодът на изследването е в интервала юли-август, когато щамът „Делта“ е преобладаващ.

На 1 септември Moderna подаде заявление до Агенцията по храните и лекарствата на САЩ за разрешение за прилагане на бустерна доза. Според Ходж данните от бустер проучванията показват, че ваксината може да увеличи неутрализиращите антитела до нива дори по-високи от наблюдаваните след втората доза. „Вярваме, че това ще намали случаите на COVID-19“, коментира той и допълни, че трета игла има шанс значително да разшири имунитета през по-голямата част от следващата година, „докато се опитваме да прекратим пандемията“.

В своя анализ Moderna сравнява представянето на ваксината сред над 14 хил. доброволци, имунизирани между юли и октомври 2020 г., с това при 11 хил. лица от плацебо групата, на които им е предложена доза между декември 2020 г. и март 2021 г. след спешното одобрение за употреба от САЩ. За двумесечния период от юли до август експертите са засекли 88 заразени с COVID-19 сред получилите две дози по-скоро в сравнение със 162-ма заболели сред имунизираните миналата година.

Информация от друго проучване от тази седмица обаче показва, че ваксината на Moderna продължава да се представя добре срещу варианта „Делта“. В него се сравняват данните на над 352 хил. души, получили две дози от препарата, със същия брой неваксинирани лица. Така е установено, че ваксината е 87% ефикасна в предотвратяване на диагностицирането с COVID-19 и с друг 96% що се отнася до преболедуването без нужда от хоспитализация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ