Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Голяма трансформация ще настъпи в екосистемите заради глобалното затопляне

Гори, пустини, пейзажи и жизненоважни екосистеми на земята може да преживеят голяма трансформация в идния век заради климатичните промени, предупредиха американски учени, цитирани от БТА. Някои промени вече са започнали в югозападните части на САЩ, където мащабни горски пожари унищожиха големи горски площи.

В идните 100-150 години тези промени вероятно ще се разпрострат до саваните и пустините, нарушавайки екосистемите и заплашвайки фауната и флората. Заплахата тегне по-специално и върху Европа и САЩ, посочват учените в публикация в научното издание "Сайънс". 

"Ако оставим климатичните промени извън контрол, видът на растителността на тази планета ще бъде тотално различен от онова, което е тя сега днес и това ще е огромен риск за разнообразието на планетата", предупреждава Джонатан Оувърпек, декан на Училището по околна среда и устойчиво развитие към Мичиганския университет.

Твърдението се базира на изследване на фосили и на данни за температурата, връщащи се 21 хил. години назад, когато е приключил последният ледников период и температурата на планетата е нараснала от 4 на 7 градуса по Целзий. 

Експертите подчертаха, че техните прогнози са предпазливи, защото затоплянето в далечното минало е било предизвикано от естествени вариации и е обхващало един много по-дълъг период.

"Говорим за същия мащаб на промяна, случил се в период 10 хил. - 20 хил. години, който сега ще се струпа за един или два века", казва Стивън Джаксън, директор на Югозападния център за адаптация към Американския геоложки институт. "Екосистемите ще трябва да побързат с адаптирането си", допълва той.

Изследването на учените се основава и на данни от близо 600 места от всеки континент без Антарктика. Най-поразяващите промени са били констатирани на средните ширини по високи места в Северна Америка и Европа и в южните части на Южна Америка. Става дума за райони, които са били покрити с най-общирни ледници и които са се затоплили най-много с еволюцията на климата.

Според учените, ако емисиите на парникови газове се ограничат до целите, фиксирани в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., то вероятността за мащабна трансформация на растителността е под 45 процента. Но ако нищо се се направи тази вероятност надвишава 60 процента. Такава промяна няма да засегне само горите, но и питейната вода и цикъла на формиране на водата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ