Климатичните промени увредиха 2/3 от Големия бариерен риф

Климатичните промени увредиха 2/3 от Големия бариерен риф

Климатичните промени увредиха 2/3 от Големия бариерен риф

Безпрецедентно за последните години избелване на коралите на Големия бариерен риф в Австралия е регистрирано от учени, цитирани от Би Би Си. 

Избелването се дължи на загуба на водорасли и засяга общо 1500 км, или около 2/3 от продължението на рифа, според проучвания и снимки от въздуха. 

Последните вреди са в средната му отсечка, докато миналогодишното избелване засегна предимно северната му част. Експртите посочват, че заради близостта на двете има малък шанс увредените корали да се възстановят. Професор Тери Хюс от Университета "Джеймс Кук" коментира пред Би Би Си, че правителствата трябва незабавно да вземат мерки относно климатичните промени, за да предотвратят последвали щети. 

"От 1998 г. насам наблюдавахме четири такива събития, но разстоянието между тях варираше значително, а това е най-късният срок, който сме виждали", коментира той. "Колкото по-скоро предприемем мерки относно глобалните емисии от парникови газове и прехода от изкопаеми горива към възобновяема енергия, толкова по-добре", казва още той. 

Междувременно стана ясно, че циклонът Деби е причинил щети на една от малкото части на Големия бариерен риф, избегнали избелването.

Стихията, която доведе до разрушения в Североизточна Австралия и Нова Зеландия, отне живота на най-малко шестима души през последните седмици, прекъсна железопътни линии и нанесе тежки щети на природата. Вредите, причинени от интензивния, бавнодвижещ се циклон, надхвърлят ползите от потенциално полезния охлаждащ ефект, съобщава отделът за изследване на кораловите рифове към Австралийския съвет за изследвания.

Избелването коралите се дължи на високите температури на водата. Те изхвърлят живеещите в тях водорасли и се калцират, заради което и побеляват. Ако коралите са подложени на леко избелване, те могат да се възстановят, в случай че температурите спаднат. Именно това се е случило в някои южни части на рифа, където са загинали по-малка част от коралите, твърди изследване на Австралийския съвет, цитиран от bTV.  

Рифът влиза в Списъка на световното и културното наследство на ЮНЕСКО през 1981 г. Според ООН това е обектът с най-богатото биоразнообразие и има огромно научно значение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ