Цените на петрола продължават да вървят нагоре

Цените на петрола продължават да вървят нагоре

Цените на петрола продължават да вървят нагоре

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, следвайки възстановяването от близо 5% предходната сесия, тъй като опасенията относно въздействието на новия вариант на коронавируса върху глобалното търсене на гориво отслабнаха, а преговорите за спасяване на международното ядрено споразумение с Иран удари на камък, предаде Ройтерс.

Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,85 долара, или 1,16% до 73,93 долара за барел, след като в понеделник добави 4,6% към стойността си. Цената на американският лек суров петрол WTI се повиши с 1,02 долара, или 2,63%, до 68 долара за барел, следвайки ръст от 4,9% в предходната сесия.

Цените на петрола се сринаха миналата седмица заради опасенията, че ваксините срещу COVID-19 може да са по-малко ефективни срещу варианта Омикрон. Това породи страхове, че правителствата може да затегнат ограничителните мерки срещу движението, което да доведе до забавяне на световния икономически растеж и на търсенето на петрол.

През уикенда обаче южноафрикански здравен служител съобщи, че случаите на Омикрон в страната протичат с леки симптоми.

„Това намалява вероятността от най-лошия сценарий, който петролните пазари взимат предвид през последните няколко седмици“, казаха анализатори на ANZ.

В друг знак за доверие в търсенето на петрол, най-големият износител в света Саудитска Арабия повиши официалните продажни цени за януари за всички суровини, продавани в Азия и Съединените щати, с до 80 цента спрямо предходния месец. Повишаването на цените беше приложено въпреки решението от миналата седмица на Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, начело с Русия, известни като ОПЕК +, да се придържат към увеличаването на доставките на петрол с 400 хил. барела на ден през януари.

Цените бяха подкрепени и от забавянето на връщането на иранския петрол на пазара, след като непреките преговори между Вашингтон и Техеран за съживяване на споразумението за иранската ядрена програма срещнаха препятствия. Германия призова Иран да представи реалистични предложения в преговорите за ядрената си програма.

„Въпреки че преговорите все още могат да бъдат успешни, когато започнат отново по-късно тази седмица, пазарите може да се наложи да обмислят по-продължително забавяне на износа на ирански петрол“, посочи в бележка Вивек Дар, анализатор на суровини от Commonwealth Bank of Australia.

„Това е положително за цените на петрола и подкрепя плановете на ОПЕК+ за увеличаване на производството на петрол до 2022 г.“, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ