"Газпром" реже 560 километра тръби по алтернативно трасе за Европа

Газпром реже 560 километра тръби по алтернативно трасе за Европа

"Газпром" реже 560 километра тръби по алтернативно трасе за Европа

Руският концерн "Газпром" обяви, че ще започне ликвидиране (демонтаж) и замразяване на тръбопроводи поради "намаляване на капацитета на "Турски поток" от 63 на 31,5 милиарда кубически метра годишно", съобщават руските информационни агенции като цитират официално съобщение на компанията.

Обект на ликвидация и консервация са 506 километра тръби по източния маршрут Починки – Анапа на Южния коридор и газоразпределителната станция Моршанская. Това трасе е разположено на територията на Краснодар, Саратов, Волгоград, Ростов.

Също така ще бъдат замразени трета и четвърта линия трасе на компресорните станции "Руская", "Казачия", "Кореновская".

Съображенията за решението са от икономически характер, става ясно от съобщението на компанията "Елиминирането на части от незавършеното строителство върху участъци от линейната част на източния коридор е с оглед на осигуряване на възможности за по-нататъшното въвеждане на използваеми материални и технически ресурси.", пише в комюникето на " Газпром ".

Поради несигурната ситуация с изпълнението на проекта "Южен поток", концернът призна обезценяване на обектите на незавършено строителство до почти 46 милиарда рубли.

Тръбопроводът "Турски поток" замени "Южен поток", чието изграждане бе спряно през 2014 г. Идеята беше част от руския газ, който в момента се транспортира през Украйна, да се доставя на Европа през "Турски поток" като алтернативната тръба върви по дъното на Черно море и излиза до газов хъб на гръцката или българската граница. Работата по полагането на газопровода е в ход от май месец миналата година.

В момента транзитът на руски газ за Европа е основно през Украйна.  "Газпром" и Украйна обаче отново са в крайно обтегнати отношения след решението на Стокхолмския арбитраж. Съдът постанови, че руския газов гигант трябва да плати 2,56 млрд. долара по съдебния спор с руската държавна компания "Нафтогаз” от газовата криза през 2009 година и да възобнови договорените преди нея доставки за Украйна  в размер на 5 млрд. кубически метра газ годишно.

На фона на всичко това руският вестник "Комерсант" излиза днес с анализ, в който посочва, че още дълго време  "Газпром" няма да може да мине без украинската газопреносна система за транзит до Европа. Със сигурност, в близките две години наземната инфраструктура ЕС няма да е готова за прием на газ по "Северен поток-2", тъй като няма да бъдат изградени напълно всички локални тръбопроводи, пише "Комерсант".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ