Инвестициите в енергийна трансформация надхвърлиха 500 млрд. долара в кризисната 2020-та

Инвестициите в енергийна трансформация надхвърлиха 500 млрд. долара в кризисната 2020-та

Инвестициите в енергийна трансформация надхвърлиха 500 млрд. долара в кризисната 2020-та

Глобалните инвестиции в енергийна трансформация, която включва както изграждането на източници за възобновяема енергия, така и инвестиции в електрически превозни средства, за първи път са надхвърлили 500 млрд. долара през 2020 г. въпреки спада на икономическата активност заради коронавируса.

Това показва изследване на звеното за анализи на финансирането в сферата на зелената енергия на Блумбърг BNEF.

Според доклада увеличението на инвестициите на годишна база е 9%. Най-голям дял е бил насочен за изграждане на възобновяеми енергийни източници 304 млрд. долара (с 2% повече в сравнение с 2019 г.), а след това са инвестициите в придобиване на електрически превозни средства и изграждането на съпътстващите ги зарядни станции – 139 млрд. долара, които се увеличават с цели 28% на годишна база.

Другите отдели на енергийната трансформация също отбелязват ръст. В инсталирането на енергийно ефективни термопомпи са били инвестирани 51 млрд. долара, което е с 12% повече в сравнение с 2019 г., докато вложенията в системи за съхраняване на енергия като батерии възлизат на 3,6 млрд. долара. Три пъти до 3 млрд. долара са се увеличили инвестициите в технологии за извличане въглероден диоксид от атмосферата. Понижение има единствено в инвестициите във водородни клетки, които се понижават с 20% до 1,5 млрд. долара.

[[{"fid":"367703","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":702,"width":863,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

„Нашите анализи показват, че този темп на растеж на инвестициите в енергийна трансформация трябва да се ускори, ако искаме да спазим целите за декарбонизация до края на това десетилетие“, коментира ръководителят на анализите в BNEF Алберт Чунг.  

Географските данни показват, че Европа прави най-много инвестиции в сферата – 166 млрд. долара, което е с цели 67% ръст на годишна база. Китай е инвестирал 135 млрд. долара (спад от 12%), САЩ – 85 млрд. долара (спад от 11%). Растежът на инвестициите в Европа в голяма степен се дължи на рекордната година за продажбите на електрически превозни средства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ