Източното Средиземноморие е стратегическо за доставка на природен газ за Европа

Източното Средиземноморие е стратегическо за доставка на природен газ за Европа

Източното Средиземноморие е стратегическо за доставка на природен газ за Европа

Регионът на източното Средиземноморие би могъл да е един от стратегическите източници на алтернативни доставки на природен газ за Европа. Около това се обединиха енергийните министри на България - Теменужка Петкова, на Гърция - Георгиос Статакис, на Сърбия - Александър Антич, на Държавата Израел - Ювал Щайниц и заместник-секретарят на Департамента по енергетика на САЩ - Марк Менезес на среща, която се проведе в рамките на енергийния форум на Югоизточна Европа в Солун, съобщава пресцентърът на министерството на енергетиката. 

Обсъдено бе развитието на пазара на природен газ в региона на източното Средиземноморие и ролята на диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка за гарантиране на енергийната сигурност. 

"Основен приоритет за България е гарантиране сигурността на енергийните доставки за страната, региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз. Като един от възможните източници на природен газ разглеждаме новооткритите офшорни газови находища в Израел - Тамар и Левиатан, както и това в Кипър - Афродита", каза министър Петкова. "Успешното съвместно сътрудничество между България, Гърция, Сърбия и Израел ще гарантира енергийната сигурност в региона. За да изпълним поставените си цели, трябва преди всичко да изградим липсващата инфраструктура", допълни тя. 

"Към 2020 г. България и регионът на Югоизточна Европа ще имат алтернативни източници и маршрути за доставка на природен газ. По този начин ще се повиши значително сигурността на газовите доставки и ще се осигури тяхната конкурентна цена", каза още министър Петкова. "Конкретните ключови мерки за гарантиране на сигурността и диверсификацията на газовите доставки включват изграждането на междусистемната свързаност между страните в региона. В момента работим за завършване на междусистемните газови връзки Гърция-България, България-Сърбия, Турция-България, Южния газов коридор и европейския газоразпределителен център "Балкан". Разглеждаме възможността за участие в проекта за терминал за втечнен природен газ до Александруполис", посочи още Петкова, припомняйки, че именно междусистемната свързаност бе един от основните приоритети на Българското председателство на Съвета на ЕС. 

В рамките на визитата си в Солун министър Петкова се срещна и със зам.-секретаря на Департамента по енергетика на САЩ Марк Менезес. Той изрази подкрепа по отношение на предприетите от българска страна действия за реализацията на интерконектора Гърция-България, както и за възможността страната ни да участва в проекта за изграждане на терминал за втечнен природен газ до Александруполис.

По думите на зам.-секретаря Менезес САЩ биха могли да осъществяват доставки на втечнен природен газ за България и региона на Югоизточна Европа именно през инфраструктурата на тези два проекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ