ОПЕК очаква по-ниско търсене на петрол през 2019 г.

ОПЕК очаква по-ниско търсене на петрол през 2019 г.

ОПЕК очаква по-ниско търсене на петрол през 2019 г.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обяви днес, че е успяла да компенсира спада на износа от засегнатия от санкции Иран и понижи прогнозата си за търсенето на черно злато през 2019 година, предаде Ройтерс.

В месечния си доклад ОПЕК уточни, че търсенето на петрол, произведен от картела през 2019 година, ще спадне до 31,44 милиона барела дневно, което е със 100 000 барела дневно по-малко от прогнозираното миналия месец, и с 1,53 милиона барела по-малко, отколкото произвежда в момента.

Обезпокоена от спада на цените и повишаването на предлагането, ОПЕК и съюзниците й, включително Русия, миналата седмица се споразумяха отново да намалят предлагането с 1,2 милиона барела дневно, като от тях 800 000 се падат на ОПЕК.

Картелът очаква световното търсене на петрол да се забави догодина, като не вижда особена подкрепа в икономическата конюнктура.

Засилването на напрежението в търговията, затягането на паричната политика и геополитическите предизвикателства са сред проблемите, които още повече засилват икономическите рискове през 2019 година, посочва в доклада си ОПЕК.

В документа ОПЕК отбелязва, че добивът на картела е намалял само с 11 000 барела дневно на месечна основа до 32,97 милиона барела дневно през ноември, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп отново наложи санкции на Иран, предаде БТА. Добивът на Саудитска Арабия е на рекордно равнище.

Иранският добив отчита най-голям спад - с 380 000 барела дневно. Този спад е компенсиран от увеличение с 377 000 барела дневно от Саудитска Арабия и допълнителни 71 000 барела дневно от Обединените арабски емирства.

Данните подсказват, че догодина отново ще има излишък на пазара, ако ОПЕК изпълни изцяло поетия ангажимент за съкращаване на добива с 800 000 барела дневно, а ситуацията остане непроменена.

Катар планира да напусне ОПЕК през 2019 година, но засега присъства в прогнозите на картела.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ