Петролът поевтиня след изненадващият ръст на запасите в САЩ

Петролът поевтиня след изненадващият ръст на запасите в САЩ

Петролът поевтиня след изненадващият ръст на запасите в САЩ

Котировките на петрола се понижиха тази сутрин след неочакван ръст на запасите от суров петрол в САЩ, който подсили опасенията от глобално пренасищане. Същевременно с това остават и страховете от по-бавно възстановяване на търсенето на фона на нарастващият брой на заразените с COVID-19 в световен мащаб

Към 9:20 часа българско време цената на сорта Брент се понижи с 32 цента, или 0,74%  до 42,84 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поевтиня с 28 цента, или 0,67%,  до 41,43 долара за барел.

„Натрупването на запаси в САЩ, комбинирано с нарастващите случи на коронавирус в световен мащаб, накара инвеститорите да направят корекции на позицията си“, коментира Чиоки Чен, главен анализатор в стоковия брокер Sunward Trading.

Американските запаси от суров петрол са нараснали с 584 000 барела през седмицата до 16 октомври до около 490,6 милиона барела, сочат данните на Американския петролен институт. Очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, бяха за спад от 1 млн. барела.

Цените на суровината бяха потиснати и от новината, че броят на заразените с COVID-19 в световен мащаб е прехвърлил 40 млн.

Вчера енергийният министър на Русия заяви, че е твърде рано да се обсъжда бъдещето на ограничаването на глобалното производство на петрол след декември. Коментарът му дойде по-малко от седмица, след като самият той заяви, че плановете за съкращаване на съществуващите ограничения на производството трябва да продължат.

По-рано тази година Организацията на страните износители на петрол и техните съюзници, известни като ОПЕК+(включително Русия), се договориха да съкратят добива през януари от настоящите 7,7 млн. барела на ден до приблизително 5,7 млн. б/д.

Същевременно с това членът на ОПЕК Либия, който не участва в съкращението, увеличава производството си, след като военният конфликт в страната замрази производството на петрол през януари.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ