Петролът върви към нов седмичен ръст

Петролът върви към нов седмичен ръст

Петролът върви към нов седмичен ръст

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, но са на път да регистрират седмичен ръст на фона на факта, че търсенето расте по-бързо от предлагането, пише Ройтерс. Освен това анализаторите очакват нарастващите нива на ваксинация да намалят негативните последици от пандемията от COVID-19 по света.

Към 8:30 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,55 долара, или 0,72%, до 75,50 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,55 долара, или 0,75%, до 73,07 долара за барел.

„Днес цените на петрола са на червено на фона на предпазливите нагласи на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион, тъй като инвеститорите претеглят по-слабите от очакваното данни за икономиката и работните места в САЩ“, коментира Маргарет Янг от DailyFX.

Въпреки това цените и двата бенчамарка вървят към ръст за седмицата от около 2%, подкрепени от сигналите за ограничени доставки на петрол и силно търсене в САЩ – най-големият потребител на суровината в света.

„Тази седмица цените на петрола бяха стимулирани от по-слабия щатски долар и силните корпоративни печалби в САЩ. Нарастващият брой на случаите на COVID-19 в САЩ, преписван на варианта Delta, може обаче да хвърлят сянка върху перспективите за търсенето", добави Ян.

Дори на фона на нарастващия брой на заразените с коронавирус в САЩ, Азия и части на Европа, анализаторите смятат, че по-високите нива на ваксинация ще ограничат нуждата от строги ограничителни мерки и блокади, подобни на онези, които доведоха до срив на търсенето на петрол по време на пика на пандемията миналата година.

„Глобалното възстановяване върви по план, като същото важи и за потреблението на петрол, макар и възстановяването да е по-неравномерно в географски план, отколкото се очакваше по-рано“, коментира Джефри Хейли от OANDA.

Анализаторите посочват и бързото възстановяване на потреблението на бензин и индустриалното производство в Индия след скока на заразените с COVID-19 по-рано тази година като знак, че икономиките са по-устойчиви на пандемията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ