САЩ с ултиматум към ОПЕК за свръхдобива на петрол

САЩ с ултиматум към ОПЕК за свръхдобива на петрол

САЩ с ултиматум към ОПЕК за свръхдобива на петрол

Производителите на петрол в Тексас, САЩ каза на ОПЕК, че ако не намалят производството на петрол, те ще го направят като преустановят работа, пише Investing.

След 40 години постоянен и интензивен добив на петрол в арабската държава, Щатите призоваха Рияд да направят обратното в момента. Ако не го направят, в Тексас са готови да затворят своите производствени и добивни бази.

Там се съхранява най-голямото количество въглеводород в САЩ и част от петролните резерви на страната.

Две от водещите компании производители на суров петрол Pioneer Natural Resources и Parsley Energy призоваха регулаторите в Lone Star State за спешна среща, в която да обсъдят обуздаването на производството на петрол, която в момента заплашва да погребе голяма част от индустрията.

Припомняме, че Саудитска Арабия САЩ и Русия влязоха в спор за производството на петрол, след като първоначално те постигнаха съгласие да намалят добива, поради намаленото потребление в световен мащаб заради кризата от коронавируса. След това обаче Саудитска Арабия излезе със становище, че няма да намали дневния си добив на петрол, а напротив - че от 1 април ще го увеличи. Вчера американският президент Доналд Тръмп определи войната за цените на петрола между Русия и Саудитска Арабия като "безумна".

Следващата среща между двете американски компании ще се проведе не по-късно от 13 април, когато се очаква да вземат решение какви ще са им следващите ходове в зависимост от реакцията на Рияд и Москва.

Какъв избор имат американските производители?

След като в понеделник суровият петрол от Западен Тексас достигна 18-годишно то си дъно от 19,27 долара за барел, намаленото търсене заради кризата от коронавируса COVID-19 и войната за производството и цената между Саудитска Арабия и Русия се съчетават в перфектната криза за американските производители на петрол.

Goldman Sachs изчислява, че търсенето през тази седмица ще се равнява на около 26 милиона барела на ден, или 25%, под нормата.

Преди малко повече от година Конгресът на САЩ се занимаваше с два законопроекта, които целяха да направят незаконно всякакъв вид производство на петрол, включително този, който е бил планиран за производство от Pioneer, Parsley и Sitton.

Законът NOPEC беше изготвен за да осъди ОПЕК за неговите дейности, докато Законът за защита на американската сигурност от агресията от Кремъл (DASKA) трябваше да възпира руснаците от подобни действия. И двата законопроекта бяха изготвени в разгара на пазарните колебания през 2018 г., когато президентът Доналд Тръмп целеше задържи цените на петрола ниски, докато се запътваше към междинните избори през ноември.

Сега анализаторите казват, че ако West Texas intermediate (оценка на суров нефт, използвана като еталон при ценообразуването на петрола) не стигне до $40 до края на годината, а мнозина мислят, че това няма да стане, над 30% от американските нефтодобивни платформи могат да се изправят с "корема нагоре", независимо от намаляването на капиталовите разходи.

Единственият начин машините, копаещи за нефт от Тексас до Северна Дакота да оцелеят е отстъпление в саудитското производство. Към настоящия момент изглежда, че Кралството е готово да увеличи производството си с цели 30% през следващите седмици, за да достигне рекордните 12,3 милиона барела на ден до края на април. Те също отхвърлиха призивите от администрацията на Тръмп да се опитат да променят мнението си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ