Шистовият гигант Chesapeake Energy подаде заявление за фалит

Шистовият гигант Chesapeake Energy подаде заявление за фалит

Шистовият гигант Chesapeake Energy подаде заявление за фалит

Chesapeake Energy, един от пионерите в шистовата индустрия в САЩ, е влязъл  в процедура по несъстоятелност и е подал молба за защита от фалит по Член 11 от Закона за фалитите в САЩ, предаде Си Ен Би Си.

Силно задлъжнялата компания изпитва затруднения от доста време, които бяха изострени от срива на цените на петрола, причинен от пандемията от COVID-19.

От компанията поясниха, че дълга й в размер на около 7 млрд. долара ще бъда елиминиран чрез преструктуриране. Фирмата е сключила споразумение с кредитори за финансиране в размер на 925 млн. долара, за да продължи операциите си по време на процедурата по несъстоятелност.  От Chesapeake са осигурили и дълго о финансиране от вече съществуващи кредитори за 2,5 млрд. долара, както и 600 млн. долара от притежателите на обезпечени сметки.

Сред най-големите кредитори на компанията са Franklin Resources и Fidelity, като според източници, близки до нея, те ще бъдат основните собственици на акции след преструктурирането на компанията. Според запознати с плана за реорганизация, компанията ще продължи да оперира при ограничен капацитет – само няколко газови платформи и нито една петролна платрформа.

 „Ще реструктурираме фундаментално капиталовата структура и бизнеса на компанията, за да се справим с наследените финансови слабости ида се възползваме от нашите значителни оперативни сили“, коментира глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa Chesapeake Дъг Лoyлep в oфициaлнo изявление.

Chesapeake Energy е основана през 1989 г. от Обри Макклиндън. Компанията се превръща в пионер в хоризонтално сондиране, което бързо я прави ключов играч в американската газова индустрия. По време на най-силните си години Chesapeake оперира 175 платформи в цял САЩ, включително в Тексас, Луизиана, Пенсилвания и Охайо.

Компанията обаче натрупа голям дълг по време на агресивната си експанзия между 2010 и 2012 г. , когато похарчи 30 млрд. долара повече, отколкото бе спечелил чрез своите операции.

Крахът на Chesapeake беше очакван от доста време на фона на множеството проблеми в шистовата индустрия. Whiting Petroleum, един от другите лидери в сектора, също не успя да издържи на натиска от поевтиняването на цените на петрола. Компанията подаде подаде заявление за фалит на 2 април.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ