Търговски дефицит на ток – основен проблем на енергийната борса

Търговски дефицит на ток – основен проблем на енергийната борса

Търговски дефицит на ток – основен проблем на енергийната борса

Има недостиг на налични количества ток, които да се търгуват на енергийната борса. Това заяви в ефира на Нова телевизия председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев.

По думите му енергоинтензивният бизнес, се стреми да сключва двустранни договори по възможност директно с производител. „Само че, за да стигнете до такъв контракт, трябва да имате сложени количества и на пазара. В случая, при положение, че има ограничени капацитети, това е проблем. Парадоксът в тази ситуация е, че електроинтензвината индустрия е практически в капацитет и товар от порядъка на 200-250 мегавата. Ние имаме чувствително, в пъти по-големи генериращи мощности в България, но това не се получава”, разясни Радев как се получава търговски дефицит на ток.

Шефът на АИКБ е убеден, че трябва да бъде изградена нова платформа, която да пренарежда приоритизира начините на доставка, за да не се получава недостиг, което води до ръст на цените и напрежение на пазара. Специалната платформа трябва да бъде само за големите индустриални предприятия, убедени са от бизнеса.

През последния месец големи предприятия алармираха, че са пред затваряне или работят с намалени мощности, тъй като не могат да издържат на непрекъснато разтяща цена на тока на свободния пазар. По данни на работодателите в определени дни цената на енергията е скачала с около 100 %. Бизнесът настоя за спешни мерки от страна на държавата.

Ресорният министър Теменужка Петкова, заяви, че спекулации с цената на тока категорично няма. Тя дори е сезирала КЗК и КЕВР за цените на Българската независима енергийна борса през последния месец.

Петкова е настоявала регулаторите да извършат проверка има ли проблем при търговията на свободния пазар и ако има, да се търси решение, каза тя.

Петкова каза още, че държавната енергетика дава 63,4% от електроенергията. Тя изброи и числа за предлагането на ток на борсата от държавните дружества. За полугодието те са пуснали на борсата 2,78 милиона мегават/часа, а са купени 2,46 милиона на платформата "Ден напред". На платформата за двустранни договори разликата между предложени и купени количества е 1,27 милиона мегават/часа.

18 сигнала имало в борсата към КЕВР за евентуални нарушения при търговията. След промени в закона КЕВР е задължена да извършва разследвания за манипулации на борсата, злоупотреба с информация и т.н. Шефът на КЕВР Иван Иванов обаче уточни, че разследването трае поне 4 години, като даде пример с други европейски държави.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ