Българите са сред най-големите оптимисти за ЕС, европейците се тревожат най-много от имиграцията

Българите са сред най-големите оптимисти за ЕС, европейците се тревожат най-много от имиграцията

Българите са сред най-големите оптимисти за ЕС, европейците се тревожат най-много от имиграцията

Доверието на българите и румънците в Европейския съюз бележи най-голямо повишение в Общността за тази година. В България и Румъния доверието е нараснало с 5% и достига съответно 60 и 57 на сто. Това показва проучване, представено от Европейската комисия. 

Най-високо доверие в ЕС имат гражданите на Литва (66 на сто) и Дания (63 на сто). По-скоро вярват в ЕС 49 на сто от участвалите в допитването граждани на Германия, Полша и Белгия, както и 45 на сто от словаците. В Унгария доверието към ЕС е 52 на сто. Най-малко на Европейския съюз вярват гражданите на Великобритания (29 на сто), Франция (32 на сто) и Гърция (34 на сто).

Образът на ЕС е разглеждан положително най-често от гражданите на Ирландия (63%), България (61%) и Португалия (59%). Средно в ЕС едва 42 на сто от гражданите казват, че виждат Общността в положителна светлина.

Данните сочат спад в общото доверие в ЕС с 1% за една година. Одобрението за образа на ЕС е намаляло с 3 на сто в последната година, като се отчита покачване в същия мащаб на неодобрението. С 3 на сто (до 52%) намалява задоволството от европейската демокрация.

На въпрос дали се чувстват граждани на ЕС, българите са в края на таблицата, като едва 56 на сто отговарят положително. По-ниски са резултатите само сред отговорите на гражданите на Италия (55%), Великобритания (53%) и Гърция (51%). Първите три места в чувството на европейска принадлежност заемат гражданите на Люксембург (91%), Испания (86%) и Германия (83%).

Проучването показва, че днес европейците се тревожат най-много от имиграцията, промените в природата и икономическата обстановка. Най-малки са тревогите им за престъпността, енергийните доставки, данъците и пенсиите. На национално равнище най-много тревоги предизвикват здравеопазването, околната среда, безработицата и цената на живота. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ