Заеми за бъдещите поколения и нови данъци залага Брюксел в плана за възстановяване

Заеми за бъдещите поколения и нови данъци залага Брюксел в плана за възстановяване

Заеми за бъдещите поколения и нови данъци залага Брюксел в плана за възстановяване

Европейската комисия предлага амбициозен план на стойност 750 милиарда евро за възстановяване на икономиката от кризата с коронавируса. Огромният пакет от стимули ще включва грантове за общо 500 милиарда евро и заеми за 250 милиарда евро, информира eleconomista.es. Средствата ще бъдат заложени в новия Възстановителен фонд, който ще е част от бюджетните разчети на Брюксел за следващия програмен период. Според предварително изтеклите информации бюджетът на ЕС за периода 2021-2027 ще е в размер на 1,1 трилиона евро. Откъде обаче ще дойдат парите? Брюксел смята да емитира през облигации сериозен заем и да добави данъчно бреме, става ясно от информациите до момента.

Заложените разчети тепърва ще бъде договорено с правителствата на държавите-членки и се очаква тежък сблъсък с „четирите пестеливи“ страни (Холандия, Австрия, Дания и Швеция), които от началото на кризата защитават тезата, че помощта трябва да бъде условна и най-вече под формата на заеми.

Според високопоставен източник на Ройтерс, "лъвският пай" ще отиде при Италия и Испания. Очаква се Комисията да предложи Рим да получи 82 милиарда евро грантове и 91 милиарда евро заеми (общо 173 милиарда евро), а Мадрид - 77 милирда евро грантове и 63 милиарда евро заеми (общо 140 милиарда евро)

Първоначално изпълнителният орган на Европейския съюз (ЕС) щеше да представи своето предложение за Фонда за възстановяване на 6 май. Трудните преговори с различните страни членки обаче забавиха планирането им. Но, както винаги, дяволът ще бъде в детайлите и има много неизвестни въпроси, които трябва да бъдат решени - дали помощта ще изисква условност, колко дълго ще продължи и как ще бъдат формулирани други помощи от многогодишния финансов бюджет.

Предложението на Европейската комисия надхвърля предварителните сметки, направено миналата седмица от правителствата на Франция и Германия, за 500 милиарда евро.

Холандия, Австрия, Дания и Швеция вече отхвърлиха предложението на оста Париж-Берлин и представиха своята алтернатива, основана на заеми при строги условия и ограничени до две години. Австрийският финансов министър Гернот Блумел обаче смекчи позицията на страната и допусна възможността Фондът за възстановяване да  включва директна помощ.

Възстановяване със заеми за бъдещите поколения и данъчно бреме

Средствата във фонда за Възстановяване ще бъдат набрани с издаването на облигации, както и допълнителните пари, които трябва да постъпят в многогодишния бюджет 2021-2027 г. на Европейския съюз (ЕС), каза вчера Мартин Селмайер, посланик на ЕС в Австрия.  Според информации от днес Европейската комисия излиза с идеята да изтегли заем за икономическото възстановяване на ЕС от кризата, предизвикана от пандемията от Ковид-19. Комисията предвижда заемът да бъде върнат до 2058 година.

За целта ЕК е готова да заеме средства от международните капиталови пазари и до 2027 г. да бъдат изплащани само лихвите, уточниха високопоставени източници от комисията. По техните думи повечето държави от ЕС и мнозинството от евродепутатите са против взимането на "вечен" заем, по който да се изплащат единствено лихви, предаде БТА.

Плановете на ЕС предвиждат държавите-членки да издадат гаранции за изплащането на заема, а покриването на новите задължения да се извършва чрез нови или повишени данъци за европейските граждани и за дружествата, които работят в ЕС. Така например, Брюксел обмисля въвеждане на данъци върху пластмасите, осигуряване на допълнителни приходи оот търговия с емисии на CO2, облагане цифрови печалби и на достъпа до вътрешния пазар на големи мултинационални компании. Изчисленията сочат, че тези нови ставки биха могли да осигурят до 300 милиарда евро за общността. Според Селмайер точната пропорционална връзка между субсидиите и заемите от Фонда за възстановяване може да бъде между 60/40 или 70/30 процента, което може да удължи вземането на решения от държавните ръководители на Срещата на върха, планирана за средата на юни.

ЕК очаква до края на годината да бъде упълномощена единодушно от Европейския съвет и да бъде подкрепена от мнозинството в Европейския парламент за вземането на заем. До септември комисията предлага да бъде одобрено повишаване на общия бюджет до края на тази година, за да се отговори на искането за незабавно осигуряване на средства в помощ на европейската икономика.

Предвижда се средствата от заема да бъдат насочени към всички области на икономиката чрез бюджета на ЕС, като бъдат подкрепени схеми за заетост и дружества без затруднения до възникването на пандемията. Държавите в ЕС ще трябва да посочат в националните си програми за използването на европейския бюджет накъде възнамеряват да насочат допълнителните средства. Очаква се националните програми да отговарят на целите на ЕС за цифровизация и енергиен преход.

Средствата от заема ще бъдат отпускани от комисията безвъзмездно или ще подлежат на връщане. ЕК предлага сама да насочва безвъзмездните средства за укрепване на здравеопазването. Комисията предвижда допълнителна гъвкавост за разходите по фонда за сближаване на икономическото развитие на европейските страни (т. нар. Кохезионен фонд).

ЕК се опасява, че въпреки едновременния удар от пандемията по икономиките на европейските държави, възстановяването ще бъде неравномерно. Според комисията трудностите днес възникват не от пандемията, а от налагането на обща карантина. Отчита се, че и без това сътресение в европейския бюджет се е очертавал недостиг от средства за енергийния преход, който предвижда до 2050 г. в ЕС да бъде прекратено използването на изкопаеми суровини в производството.

Според ЕК държавите в ЕС днес са изправени пред повишени разходи и намалени данъчни постъпления. Комисията отбелязва, че разликите във възстановяването на икономиката ще възникнат и заради различните национални мерки, приложени за овладяването на разпространението на новата болест.

По данни на комисията в ЕС по-слабо засегнати се очаква да бъдат икономиките на държавите от Западна Европа, с изключение на Испания, части от Италия, Ирландия, Гърция и Финландия. Тежки щети се очакват в Румъния и части от Полша. Най-засегнати в у нас се предвижда да бъдат областите от североизточната и югозападната част на страната

Брюксел също така предвижда Фондът за възстановяване да действа до 2022 г., като счита за две години са достатъчни, ако няма втора вълна от пандемията COVID-19. От Комисията изчисляват, че коронавирусът ще потопи европейската икономика до 7,4% тази година, въпреки че тя очаква да възстанови 6,1% през 2021 г., ако втора вълна на вируса не отмени растежа отново. 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ