ЕК започва да следи спазва ли се върховенството на закона във всички държави от ЕС

 ЕК започва да следи спазва ли се върховенството на закона във всички държави от ЕС

ЕК започва да следи спазва ли се върховенството на закона във всички държави от ЕС

Европейската комисия обяви, че въвежда годишни доклади за състоянието на върховенството на закона във всички държави от ЕС. Тази цел бе потвърдена и от новоизбрания председател на комисията Урсула фон дер Лайен.
Докладите ще помогнат за ранно откриване на възникващи нередности, се посочва в съобщението от Брюксел. В последните пет години ЕК трябваше да се справя с действия срещу върховенството на правото в ЕС. Европейският проект се основава на постоянното зачитане на принципите на правовата държава. Това е предпоставка гражданите да упражняват правата си по силата на европейското законодателство и за взаимното доверие между държавите в ЕС, добавя комисията.
ЕК уточнява, че ще насочи бюджетни средства към гражданското общество, за да се обясняват правилата на правовата държава. Предвижда се допълнително сътрудничество със Съвета на Европа, съдебните мрежи и националните парламенти. Комисията призовава Европейския парламент, Съвета на ЕС и европейските държави да участват пълноценно в този процес.
ЕК заявява, че при нарушения на върховенството на закона ще продължи да използва в пълна степен своите правомощия, ако мерките за ранно предупреждение и предотвратяване на нарушенията не са ефективни. ЕК изразява готовност да иска от Съда на ЕС разглеждане на делата за нарушаване на законността по бързата процедура, когато е необходимо. 
Данни от проучване на обществените нагласи показват, че 80 на сто от гражданите на ЕС определят като важна ефективната съдебна защита от независими съдилища, равенството пред закона и задълбоченото разследване и наказателно преследване на корупцията. Над половината (56 на сто) не се чувстват достатъчно информирани за състоянието на принципите на правовата държава. 
Над 80 на сто от гражданите отдават голямо значение на спазването на законността. Близо 90 на сто са на мнение, че върховенството на закона трябва да се спазва навсякъде в ЕС. Проучването показва силна подкрепа за ролята на медиите и гражданското общество в търсенето на отчетност от управляващите. Над 80 на сто намират за важно медиите и гражданското общество да могат да действат свободно и да критикуват правителството, без да бъдат сплашвани

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ