Мадрид и Брюксел отказват посредничество за Каталуня

Мадрид и Брюксел отказват посредничество за Каталуня

Мадрид и Брюксел отказват посредничество за Каталуня

Испанското правителство и Бръксел отхвърлиха призива на каталунския премиер Карлес Пучдемон за посредничество при решаване на кризата между Барселона и Мадрид, докато той продължава да заплашва с отцепване на провинцията.

"Ако г-н Пучдемон иска да говори или преговаря, или да изпраща посредници, той отлично знае какво трябва да направи преди това – да се върне на пътя на законността, който никога не трябваше да напуска“, заяви централното правителство с официално съобщение.

24 часа след изявлението на краля Фелипе VI, Пучдемон изрази съжаление, че кралят поддържа позицията на правителството на Мариано Рахой и не е използвал случая да се обърне към всички испанци. По думите му кралят носи отговорност за „катастрофалната“ политика на правителството.

"Вие разочаровахте хората в Каталуня, които ви ценят и в трудни моменти са ви помагали. Хората, които очакваха от вас друг тон, очакваха призив за диалог и съгласие ", каза Пучдемон -  една от много редките нападки в Испания към краля, символ на националното единство.

 Каталунският премиер призова за спокойствие и единство, изтъкна „мирното поведение“ на хилядите каталунски демонстранти по улиците и осъди полицейското насилие.

От неделя насам Рахой запазва мълчание, но тонът между Мадрид и Каталуня продължава да се втвърдява. Кризата се смята за най-тежката след опита за преврат през 1981 г. Засилват се съмненията, че Рахой може да задейства член 155 от Конституцията, който му позволява да поеме контрола върху институциите в автономната област, ако „сериозно подкопава общия интерес на държавата“. Този текст никога досега не е прилаган.

Пучдемон не обяви резултатите от референдума снощи, както се очакваше, но и не заговори за независимост, а поиска отново независимо посредничество за решаване на кризата, отбелязвайки, че не е получил положителен отговор.

„Време е за диалог, да се намери начин за излизане от задънената улица и да се работи в съответствие с конституционно установения ред“, призова вчера зам.-председателят на Европейската комисия Франц Тимерманс на извънредно обсъждане в ЕП в Страсбург. Той се обяви за върховенство на закона, подкрепи испанското правителство и имплицитно отхвърли хипотезата за посредничество на ЕС, поискано от Каталуня. Отговорите ще дойдат само от двете участващи страни  (в кризата) и това са 47 млн. европейски граждани с испански произход, каза Тимерманс.

„Помогни ни, Европа“ написаха с телата си няколкостотин каталунски демонстранти, излезли и вчера по улиците.  

Очаква се комисия от каталунския парламент да насрочи пленарна сесия. Сепаратистката коалиция иска заседание в понеделник, на което да се дебатира евентуалното обявяване на независимост,  пише „Ла Вангуардия“. Пучдемон заяви във вторник пред Би Би Си, че обявяването на независимост е само „въпрос на дни“. Противници на отцепването, подкрепени от управляващата Народна партия в Мадрид,  от своя страна призоваха за протестна демонстрация в Барселона в неделя.

Вчера испанското правосъдие се прицели в шефа на каталунската полиция Жозеп Луис Траперо, една от подчинените му и двама от лидерите на сепаратистки организации. Срещу тях започна разследване за събитията на 20 септември, когато бяха арестувани 14 висши представителите на каталунската сепаратистка изпълнителна власт. Това предизвика мащабни демонстрации срещу Гражданската гвардия в Барселона. Каталунската полиция беше обвинена, че не се е намесила достатъчно бързо, за да освободи групата гвардейци, обградени в сграда, която претърсвали. Според наказателния кодекс по това обвинение присъдите за длъжности лица могат да са до 15 години.

Каталунската полиция „Mossos d'Esquadra“, чийто шеф е Траперо, заяви в Twitter, че са изпълнявала заповедите на съда и прокуратурата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ