Брюксел ни прати проверка по жалби за потребителски и ипотечни кредити. Ще излезе с препоръки

Брюксел ни прати проверка по жалби за потребителски и ипотечни кредити. Ще излезе с препоръки

Брюксел ни прати проверка по жалби за потребителски и ипотечни кредити. Ще излезе с препоръки

Вече сме почти експерти по потребителските и ипотечни кредити - така обобщи приключилата у нас мисия на европейската *Комисия по петициите, нейната председателка Дулорс Монсерат, която е и евродепутат от ЕНП, Испания. Тя отчете пред журналисти свършеното при посещението на представители на комисията в България. Поводът за визитата са били многото петиции от България, свързани с неравноправни клаузи при потребителски и ипотечни кредити, стана ясно от думите на Монсерат. Групата е посетила на място и депо в Монтана, за което била заведена петиция още през 2010 година за неправомерно изгаряне на отпадъци и съответно, замърсяване с диоксин.

Два дни и половина е продължила инспекцията на представителите на Комисията по петициите за проверка на обстоятелствата и фактите по сигналите в петициите. За това време европейските представители са се срещнали с министъра на правосъдието, с всички податели на жалби и петиции, с министъра на икономиката, представители на БНБ, генералния директор на КЗП, представителите на Националното сдружение на потребителите и представители на Камарата на частните съдебни изпълнители, представители на Националната асоциация на банките и с омбудсмана.

На този етап, след проучването на жалбите и изслушването на засегнатите в тях страни може да се направи заключението, че има известен дисбаланс между кредитори и кредитополучатели, каза Дулорс Монсерат. "Отчетохме усилията на българското правителство и Народното събрание, които са направили изменения в българското законодателство, като целта е реформата да установи баланса на условията между кредиторите и кретидополучателите. Това е крачка в правилната посока, но смятаме, че има още какво да се направи, за да се осигури по-добра правна сигурност в интерес на българските граждани и икономическите отрасли", уточни председателят на Комисията по петиции.

Предстои изготвяне на окончателен доклад с препоръки. "Те ще бъдат обществено достъпни и с тях смятаме да дадем решение на българските институции и граждани. Всички осъзнаваме, че става дума за важен проблем", допълни още тя.

Автор: Цветелин Димитров

* Това е комисията, към която може да се обърне всеки гражданин и институция в Европа и да отправят своята жалба относно неизпълнението на европейското законодателство. Тя е входната врата, която свързва европейските граждани с европейските институции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ