Отговорът на Мей към лейбъристите - компромис или отказ?

Отговорът на Мей към лейбъристите - компромис или отказ?

Отговорът на Мей към лейбъристите - компромис или отказ?

В нов странен обрат премиерът Тереза Мей отговори на предложенията на лейбъристите за Брекзит по толкова мъгляв начин, че според нашия вестник това бе отказ, а според в. "Таймс" изглежда, че тя е склонна на компромис. Ходовете на нейно разположение са малко на брой, но е трудно да се прецени какво ще бъде нейното решение, пише днес лондонският "Гардиън", цитиран от БТА.

Вестникът припомня, че лейбъристкият министър в сянка за Брекзита Киър Стармър много ясно е изложил петте условия на лейбъристите: постоянен митнически съюз; "голяма близост" с единния пазар; динамично придържане към правата на работниците (тоест Великобритания да следва развитието на правата и защитата им в Европа); запазване на членството в агенциите на ЕС и програмите за финансиране; и споразумение по сигурността, така че да бъде запазен достъпът до споделяните бази данни и европейската заповед за арест. Но в списъка липсват двата ключови пункта - ирландската граница (защото този проблем би изчезнал при членство в митническия съюз) и свободата на придвижване - които бяха абсолютно неприемливи за лейбъристите.

Според "Гардиън" Стармър е включил в документа с условията на лейбъристите и искане за втори референдум, но когато текстът в крайна сметка достигнал до премиера, този абзац бил изчезнал мистериозно. Време да се спре с гадаенето защо лейбъристкото ръководство продължава да избягва въпроса за втория референдум, посочва изданието и обяснява, че ако лидерът на Лейбъристката партия Джереми Корбин не успее да се противопостави на Брекзита, електоралните му загуби ще са катастрофални. В доклад на транспортния синдикат ТССА се оценява, че лейбъристите могат в този случай да загубят на избори 45 мандата в Камарата на общините.

Така че, докато противоречията в Лейбъристката партия продължават, единственият път до вот е предложението на лейбъристки депутат постигане на многопартийно съгласие да бъде подкрепена сделката за Брекзит в парламента, при условие че след това ще има общонародно гласуване. Преди четири месеца тази идея би изглеждала неизпълнима, но сега това е единственият начин да се реагира на заплахата на Мей за предстоящ хаос при твърд Брекзит, констатира "Гардиън".

Таблоидът "Експрес" се пита дали премиерът Тереза Мей все някога ще бъде готова със сделката по Брекзита. Вчера Корбин е обвинил Мей, че умишлено протака, за да изнудва депутатите при недостига от време да приемат сделката с ЕС, посочва изданието. По думите на лидера на опозицията премиерът действа безотговорно и "си играе с работните места на хората, с нашата икономическа сигурност и бъдещето на нашата промишленост". В отговор Мей е казала, че сега Корбин говори за изтичащо време и е припомнила, че тя самата е искала въпросът с Брекзита да бъде решен още преди Коледа.

Британският в. "Таймс" пък пише, че вчера Швейцария официално се съгласи търговското й споразумение с ЕС да остане в сила и за Великобритания след Брекзита. Изданието припомня, че преди няколко дни Обединеното кралство се договори с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за взаимно признаване на правата на техните граждани. Вестникът припомня, че британският министър на международната търговия Лиъм Фокс е настоял, че най-добрият начин да се осигури приемственост е Великобритания да напусне ЕС следващия месец със сделка. По този начин преходният период ще гарантира на британците до края на 2020 г. възможността да се ползват от разпоредбите на около 40-те търговски споразумения между ЕС и трети страни. Напускайки ЕС без сделка, Лондон ще трябва да сам да договаря свободен търговски достъп до 70 пазара, пише изданието

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ