Провали ли се външната политика на ЕС за защита на границите?

Провали ли се външната политика на ЕС за защита на границите?

Провали ли се външната политика на ЕС за защита на границите?

С хиляди мигранти, приковани в "ничия земя" на границата между Турция и Гърция, в момента едва ли има по-сложна професия в Европа от това да си гръцки граничен страж, пише Euractiv.

С погледа на целия свят, прикован върху тях, каквото и действие да предприемат гръцките гранични сили, дори и не изцяло по свой избор, ще бъде погрешно.

В същото време в сирийския Идлиб хората продължават да бягат.

В Турция президентът Ердоган отново използва бежанците като разменна монета, за да изнудва Европа да даде повече пари за настаняване на 3,6 милиона сирийски бежанци в турски лагери.

И в Гърция, на югоизточния край на Европа, провалът на външната политика на ЕС се превърна в местен проблем.

Натрупването на мигранти по границата между Гърция и Турция предизвика опасения от повторение на европейската мигрантска криза през 2015 г., в която повече от един милион души преминаха в Европа.

Гръцкото правителство обяви, че ще засили патрулите на сухопътните и морските си граници, но също така и прекрати молбите за убежище за един месец, като се позова на извънредна клауза на ЕС; стъпка, която няма основа в международното право, според Върховният комисариат на ООН за бежанците. 

Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Frontex) обяви в понеделник, че ще огранизира бърза гранична намеса (RABIT), за да помогне на Гърция да се справи с големия брой мигранти на нейните външни граници.

Сблъсъците вече избухнаха тази седмица, когато гръцката полиция блокира хиляди на границата, изстрелвайки сълзотворен газ по бежанците.

И така, какво трябва да правят граничните служители?

Само си представете: ако като граничар отстъпите и разрешите на мигранти да преминат, това ще насърчи другите да ги следват и ще даде повод на десни политици и медии да обясняват, че Европа е атакувана от Исляма, докато Брюксел не прави нищо, за да го предотврати.

Ако обаче използвате сила, т. нар. "тласък", ще бъдете осъдени за нечовешко отношение към бежанци и нарушаване на международните конвенции за правата на човека, дори ако се опитвате само да пазите шенгенската граница.

Как тогава Гърция трябва да се справи с най-новата криза на южния фланг на Европа? Какво означава дори "защитата на външната граница на Европа"? Освен очевидното, че никой не трябва да стреля по бежанци?

Видео кадри от последните няколко дни, разпространени в платформите на социалните мрежи дават валиден аргумент за това, че за тези, които пристигат на нашите брегове, лицето на Европа не може и не трябва да бъде само Frontex.

Сделката между ЕС и Турция от 2016 г. спечели известно време, но определено не попречи на Ердоган да "развърже" положението с бежанците и няма гаранция, че преработената сделка ще има реална промяна в бъдеще.

Брюксел години наред не успява да намери консенсус относно съгласувана миграционна политика, като до голяма степен игнорира хуманитарна катастрофа. И дипломацията на ЕС за кризисни реактивни действия изглежда винаги идва твърде късно.

Посещението в Анкара от представителя на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел и комисарят по управление на кризи Янез Ленарчич, както и разходката на тримата президенти на ЕС по гръцко-турската граница, няма да променят това схващане. Уверенията на Чарлз Мишел за "подкрепа на гръцките усилия за защита на европейските граници" също няма да го промени.

Гърция призова за единен фронт на европейските партньори, но дали ще бъде в състояние ЕС да излезе извън безкрайните кавги за съвместен подход към миграцията, който трови европейската политика от 2015 г.?

За мнозина драматичните събития на гръцко-турската граница приличат на кризата с бежанците през 2015 г., когато повече от милион бежанци, предимно от Сирия, преминаха в Европа през Средиземноморието или през сушата. Но наистина ли е това? 

Лидерите на Европейската комисия, Парламентът и Съветът посетиха Гърция и изпратиха силно послание до Анкара, заявявайки, че Европа няма да се поклони на миграционния натиск на външните си граници.

Българският премиер Бойко Борисов се провали в мисията си за посредничество в Анкара, която имаше за цел да доведе лидерите на Гърция, Турция и ЕС на среща на върха в София, за да предотврати нова бежанска криза в Европа.

Шоуто, което турският президент Реджеп Ердоган играе сега с мигрантската криза, до голяма степен е резултат от зелената светлина, която той получи от Тръмп миналия октомври, когато американските войски се оттеглиха от Сирия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ