Съветът на Европа предупреди за растящи рискове от корупция

Съветът на Европа предупреди за растящи рискове от корупция

Съветът на Европа предупреди за растящи рискове от корупция

Антикорупционният орган на Съвета на Европа призова днес страните членки да предотвратят рисковете от корупция, свързани с извънредните мерки, взети за борба срещу икономическите последици от епидемията от КОВИД-19, предаде Франс прес.
Правителствата трябва да управляват строго корупционните рискове, произтичащи от необходимостта да се предприемат извънредни мерки за борба срещу пандемията от КОВИД-19, обяснява Групата на държавите, борещи се срещу корупцията (ГРЕКО) по повод публикуването на годишния й доклад.
Става дума най-вече за вливането на значителни средства в икономиката за смекчаване на икономическите и социалните последици от пандемията, уточнява ГРЕКО в съобщение за медиите, уточнява БТА.
Рискът е очевиден. Когато става дума за значителни суми, винаги има риск от корупция, предупреди на пресконференция председателят на ГРЕКО Марин Мърчела, сигнализирайки, че по време на пандемията корупцията не е намаляла.
Тези спешни мерки, които много правителства трябваше да въведат, за да запазят икономиките си, доведоха до концентрация на власт и нарушения на основни човешки права, мерки, които вървят ръка за ръка с рискове от корупция, които не трябва да бъдат подценявани, се казва още в доклада на ГРЕКО.
Тези рискове могат да бъдат особено отчетливи в случая с обществените поръчки, особено що се отнася до конфликт на интереси и ролята на лобирането, се подчертава в съобщението.
Генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич припомни, че за борба с корупцията не са достатъчни подходящо законодателство и институционални рамки. Трябва да се погрижим тези стандарти да се прилагат ефективно на практика, пише още в съобщението.
Годишният доклад за 2020 г. обхваща мерките, взети от държавите членки на ГРЕКО, и разкрива, че те са изпълнили изцяло близо 40 на сто от препоръките му, насочени срещу корупцията на парламентаристи (30 на то), на съдии (41 на сто) и на прокурори (47 на сто).
Съветът на Европа обединява 47 държави членки, както и Беларус, Казахстан и САЩ. Групата ГРЕКО е създадена през 1999 г. за подобряване на капацитета на членките на СЕ за борба срещу корупцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ