"Вашингтон пост": Мей се връща в Брюксел за поредна среща със скептично настроените европейски лидери

Вашингтон пост: Мей се връща в Брюксел за поредна среща със скептично настроените европейски лидери

"Вашингтон пост": Мей се връща в Брюксел за поредна среща със скептично настроените европейски лидери

Не ме обвинявайте за кризата с Брекзит, обвинявайте депутатите, извежда в заглавие думите на премиера Тереза Мей вестник "Гардиън". Вестникът отбелязва, че депутатите от партията на Мей са реагирали бурно на думите й от вчера и са я призовали да се оттегли.

Обръщайки се към британците, Мей каза, че е убедена, че хората са уморени от "вътрешни боричкания", от "политическите игри и процедурни караници". Уморени сте от това депутатите да говорят само за Брекзит, при положение че вие имате свои реални грижи", добави тя и заяви, че е време "депутатите да решат".

По-малко от час след изявлението си тя е била предупредена на лична среща с депутати консерватори, че опитът й да отложи излизането от ЕС може да доведе до това тя да загуби още от гласовете в своя подкрепа в Консервативната партия.

"Индипендънт" отбелязва, че с изявлението си Тереза Мей е подготвила сцената за поредния си опит да прокара споразумението за Брекзит в парламента и допълва, че през вчерашния ден стратегията й за излизане от ЕС и политическата й кариера са били пред провал.

Вестникът коментира, че следващата седмица, вероятно в понеделник, тя за трети път ще се опита да прокара споразумението си в Камарата на общините и ако то бъде прието, Обединеното кралство ще напусне съюза някъде около 30 юни, когато бъде прието необходимото законодателство за това.

Ако споразумението не мине, има голяма вероятност Мей да подаде оставка, след като вчера каза на депутатите си, че не може да бъде премиерът, наложил дълго отлагане на Брекзит, отбелязва "Индипендънт".

Вчера привържениците на Брекзит активно настояваха пред нея другия петък, 29 март, просто да извади Великобритания от ЕС без споразумение. Сега, след две години преговори и само осем дни преди официалната дата на напускането на Великобритания, всички възможности са на масата, допълва вестникът.

Мей иска още време, а европейските лидери се разделят с надеждите си за оздравяването на пациент, който сам отказва да си помогне, пише "Телеграф". Изданието коментира, че когато вчера председателят на Европейския съвет Доналд Туск е отговорил на искането на Тереза Мей за продължаване на срока, предвиден в член 50, той е звучал като дълбоко опечален край нечий смъртен одър в дълго проточило се очакване на неизбежното. Посланието беше тъжно, но ясно. Няма какво повече да се направи. ЕС положи всички възможни усилия за пациент, който непрестанно сам не съумяваше да си помогне, но накрая природата просто следва своя път. Няма как да има някаква драматична интервенция накрая, отбелязва "Телеграф".

Британският премиер се връща в Брюксел за поредна среща на върха със скептично настроените европейски лидери, пише "Вашингтон пост" и припомня, че това ще е 17-тата среща на Европейския съвет след британския референдум през 2016 г., на която лидерите ще са принудени да обсъждат Брекзит.

Вестникът допълва, че след поисканата от Мей кратка отсрочка сега европейските лидери са изправени пред труден избор: дали да позволят отлагане, при положение че не са сигурни, че Мей е в състояние да прокара споразумението за Брекзит в парламента.

Представители на ЕС се съгласиха на отсрочката, но с известни условия, пише "Ню Йорк таймс" - ако британският парламент приеме споразумението за Брекзит.

Чрез предлагането на отсрочка, но обвързвайки я с гласуване в парламента, представителите на ЕС изглежда опитват да укрепят позициите на Мей и да поставят под натиск британските депутати да подкрепят плана й, който предвижда Великобритания да излезе, но да запази търговските си отношения със съюза до поне до края на 2020 г. Ако не го направят, алтернативата може да бъде такава, която не се харесва на повечето британски депутати: Брекзит без споразумение или дори по-дълго отлагане. А това може да означава изобщо да няма Брекзит.

"Ню Йорк таймс" добавя, че с оглед на хаоса и нефункционирането в британската политика, не е съвсем ясно дали гамбитът на ЕС ще му се отплати. Изглежда резултатът от конфронтацията между съюза и Великобритания може да остане неизвестен до самия край.

Кризата с Брекзит засенчва срещата на върха на ЕС, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

Китай, индустриалната политика, климатът - за срещата на върха на държавните и правителствени ръководители от ЕС има много належащи въпроси. Но най-много време може да бъде отделено на хаоса около Брекзит, пише изданието. Вестникът допълва, че вчера федералното правителство в Берлин е реагирало позитивно на искането на Мей за отлагане на Брекзит, и посочва, че трябва да се изясни въпросът дали при подобна отлагане

Великобритания ще трябва да участва в европейските избори в края на май.

"Уолстрийт джърнъл" коментира, че решението да се иска отсрочка е поредният завой на 180 градуса в политиката на Мей, чиято хватка върху властта според изданието отслабва, тъй като тя е подложена на все по-голям натиск от евроскептиците в Консервативната партия, които искат тя да извади бързо Великобритания от ЕС.

"Файненшъл таймс" отбелязва, че с наближаването на официалната дата на Брекзит Еманюел Макрон и Франция са втвърдили позицията си. Париж е убеден, че британската криза не трябва да засяга и европейските избори, пише вестникът.

 

По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ