3 нестандартни финансови правила за по-добър живот

3 нестандартни финансови правила за по-добър живот

3 нестандартни финансови правила за по-добър живот

За да спечелим една игра, трябва много добре да познаваме нейните правила. След това, с много практически опит, проби и грешки, както и с малко късмет, може да стигнем до върха в нея. Най-голямата игра, тази на парите, не прави изключение. В нея има много закони и повечето от тях са полезни, но в тази статия ще ви споделя 3 нестандартни финансови правила, които могат значително да подобрят живота ни.

1. Докато гоним дивото, да не изпуснем питомното

Един от най-важните фактори, за да поддържаме добър жизнен стандарт и да имаме възможност да спестяваме и да инвестираме, е наличието на стабилна работа с добро възнаграждение. Много хора го забравят и започват странични дейности, който се надяват да им донесат допълнителни доходи, но не винаги правят сметка колко време влагат в тях и какви ползи получават.

Преди няколко години един приятел, който е на мениджърска позиция в международна компания, започна да се занимава с валутна търговия на т.нар. FOREX пазар. Когато се срещнахме последния път, той ми каза, че за последните 12 месеца е направил феноменалните 350% чиста доходност. Резултатът му наистина е впечатляващ, но е важно и каква е била първоначалната сума, а той е започнал с 1,500 лева и ги е направил 5,250 лева за една година.

На въпроса ми колко време е отделил през това време, за да постигне тази доходност, той ми отговори, че средно около 2 часа на ден „играе“ на валутните пазари, включително в събота и неделя, а често и по време на работа. Извадих си телефона и направих съвсем лесна калкулация, която показа, че той е печелил по 6.25 лева на час (ако приемем, че 300 дни в годината го е правил). Това се равнява на около 312 лева на месец.

Неговата заплата е много по-висока и само с няколко допълнителни часа в основната му работа през един от месеците или малко повече усърдие в някой проект, щеше да изкара в пъти повече пари. За финал се оказа, че шефът му е „орязал“ голяма част от бонуса, защото „непрекъснато се е занимавал с някакви странични дейности“.

2. Да бъдем пестеливи, но не евтини

Ключът към натрупване на богатство и щастлив живот не е да харчим по-малко, а да оптимизираме разходите си, като запазим или подобрим стандарта си на живот. Ще дам един пример. Ако обичаме да се храним в хубави ресторанти или да пътуваме до интересни места, може да решим, че това ни излиза твърде скъпо и е по-добре да се откажем от тези удоволствия. В този случай ще може да заделяме малко повече пари, но в нас ще остане чувството, че се лишаваме от нещо приятно. Този метод няма да ни помогне да продължаваме да спестяваме, а още по-малко ще се превърне в устойчив навик.

Ако вместо да се отказваме от малките радости в живота, намерим начин това да ни излиза по-евтино, ще спестим пари и ще се чувстваме добре. Много ресторанти и хотели предлагат немалки намаления, ако си направим резервация по-рано, а също така правят отстъпки по определени поводи. В сайтовете за групово пазаруване също може да се намерят добри оферти. Аз и семейството ми сме ходили в добри ресторанти и на

хубави места в 4 и 5 звездни хотели на половин цена. Разбира се, това не трябва да стига до крайности, защото както екстремното пестене не е препоръчително, така и пилеенето на пари няма да ни направи по-щастливи, а още по-малко, по-богати.

Спестяването на пари е важно, но избягването на лишения е още по-важно. Ще ви разкажа за един навик (не знам дали мога да го нарека така) от детството ми. Като малък не бях прахосник и винаги си разпределях джобните за поне една седмица напред. Като всеки тийнейджър обаче, аз съм се поддавал на изкушението да си взема нещо по-скъпо, за да не се деля от другите. В тези случаи съм оставял с няколко лева за седмица напред.

Всеки разумен човек би разпределил остатъка поравно за оставащите дни, но не и аз. Това положение ме караше да се чувствам зле, като беден (не знам дали съм осъзнавал какво точно значи това). Тогава отивах в най-скъпата сладкарница в града, купувах си парче от любимата ми торта, заедно с кенче кола и се наслаждавах на мига. Последните ми пари отиваха за няколко игри на билярд с приятели, като аз „черпех”. Така се чувствах добре и вярвах, че следващите дни ще изкарам пари все някак.

И така се случваше – или баба и дядо ми даваха пари (срещу някаква работа, разбира се), или продавах някоя картинка от дъвки „Турбо, или търсех друг начин. Този навик го имам и сега, въпреки че скоро не съм оставал без пари. Ако просто разпределя оставащата ми малка сума и се лишавам, съзнанието ми ще се ограничи и ще мисли само как да спестя някоя стотинка, вместо как да изкарам още пари. Пробвайте този трик – не знам как, но действа!

Като изключим хората, които нямат големи финансови възможности и купуват евтини и нискокачествени продукти, има страшно много други хора, които така пестят и мислят, че това им помага да живеят по-добре. Аз разбрах, че това не е така. Ако това продължи достатъчно дълго време, мозъкът ни ще се превключи на „ограничен” режим и ще си мисли „Щом непрекъснато пестим и се лишаваме, значи сме бедни. Дай да се ограничаваме още повече, за да издържим по-дълго време”. А от този омагьосан кръг няма излизане. Най-много да попаднем в новините със заглавие като „Клошар си отиде като остави милиони левове на неизвестни наследници”.

3. Шамар да е, аванта да е

Всеки от нас е чувал този израз, който означава, че ще вземем всеки безполезен продукт или вещ, стига да не даваме пари за тях. От друга страна знаем, че няма нищо безплатно на този свят (освен сиренето в капана за мишки) и ние си плащаме прескъпо, но не с финикийски знаци, а по много други начини.

Един от най-лошите варианти е когато безплатните неща ни струват време. В интернет е пълно с „уникални“ оферти, за които няма да платим нищо, но пък ще трябва да попълваме дълги въпросници, да решаваме някакви задачи или да си оставим личните данни, за да може след това да ни губят времето с други промоции.

Не трябва да забравяме, че времето ни е най-скъпия ни ресурс и не бива да го пилеем за маловажни неща. Ако вземем талон за 20 лева отстъпка при покупка от реалния магазин на известна верига, който е на другия край на града, ще загубим няколко часа, а като бонус ще разберем, че това намаление важи за определени продукти, които не са в наличност. Със сигурност това време може да го използваме за нещо по-смислено.

Ще дам още един пример. Много често избираме продукти, които имат „безплатна“ доставка или някакъв бонус към тях. Онлайн търговците умело се възползват от тази наша склонност. Имам приятели, които са ми споделяли, че повишават продажбите си няколко пъти в техните интернет магазини, ако вдигнат цената на дадена стока с 10 лева, но предлагат безплатна доставка за нея на стойност 5 лева.

За финал

Волно или неволно, ние спазваме много правила в нашия живот. Част от тях са полезни, а други могат сериозно да ни навредят. Управлението на личните финанси е сравнително нова наука, въпреки че човечеството познава парите от хиляди години. За разлика от много други дисциплини, при нея водеща е практиката, която е изтъкана от множество правила и закони. В тази статия ви представих 3 от тях, които не са от най-популярните, но могат значително да подобрят живота ни, ако ги спазваме.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ