Доларът стремглаво губи позиции спрямо основните си конкуренти

Доларът стремглаво губи позиции спрямо основните си конкуренти

Доларът стремглаво губи позиции спрямо основните си конкуренти

Щатският долар се е насочил към дъното на декемврийската класация на международните валути. През последната седмица еврото, австралийският долар, канадският долар и корейският вон записаха най-високите си нива спрямо зелените пари от поне две години, докато швейцарският франк регистрира най-силното си представяне от 2015 г. насам.  Дори британският паунд, който е подвластен на несигурността около преговорите за Брекзит, е близо до едногодишен връх спрямо щатския долар.

На фона на нарастващият оптимизъм около преговорите за нов пакет от икономически стимули в САЩ, надеждите за скорошно масовото въвеждане на коронавирусна ваксина и бързото икономическо възстановяване на Китай търсенето на световната резервна валута намалява. Някои анализатори на Уолстрийт предупреждават, че поетият от Федералният резерв на САЩ ангажимент за поддържане на ниски лихви в идните години може да доведе до мечи цикъл за долара.

„Едно плавно разпространение на ваксини може скоро да промени правилата на играта“, тъй като то може да ускори възстановяването на икономическия растеж и да затвърди слабостта на долара, коментира Кристофър Уон, старши валутен стратег на Malayan Banking Bhd.

В 7 от първите 11 месеца на годината щатският долар е поевтинял спрямо всичките си водещи конкуренти, сочат данни на индекса Bloomberg Dollar Spot. Зелените пари са поевтинели с близо 8% спрямо швейцарския франк и с 4% спрямо японската йена за 2020 г. – две валути, които традиционно са считани за убежища. Този резултат подчертава ефектите от безпрецедентните стимули на Фед.

Председателят на Федералният резерв на САЩ Джером Пауъл заяви в сряда, че Фед ще запази лихвите ниски, докато икономиката не демонстрира ясно, че е „прескочила опасността“ от пандемията. По време на световната финансова криза, когато Фед приложи количествени облекчения, доларът премина през период на подобен спад.

Ето някои ключови резултати от тази седмица:

Еврото премина психологическият праг от 1,2 долара. Валутата достигна равнище от 1,2139 долара в четвъртък, което представлява най-доброто й редставяне от април 2018 г. насам.

Канадският долар поскъпна достигна най-високото си ниво спрямо зелените пари от октомври 2018 г., като един щатски долар се търгува за 1,2097 канадски.

Австралийският долар също записа двугодишен връх, поскъпвайки до 0,74 щатски долара.

Швейцарският франк достигна най-високото си равнище спрямо щатския долар от януари 2015 г.

Корейски вон поскъпна до 1096,13 вона за долар – най-високото равнище от юни 2018 г.

От швейцарската банка Credit Suisse прогнозират, че еврото може да поскъпне до 1,25 долара до края на 2021 г. Morgan Stanley и Citigroup Inc. Също очакват доларът да продължи да отслабва.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ