Страните в ЕС държат активи от заеми на стойност 886 милиарда евро

Страните в ЕС държат активи от заеми на стойност 886 милиарда евро

Страните в ЕС държат активи от заеми на стойност 886 милиарда евро

Държавите в ЕС държат активи от заеми на стойност 886 милиарда евро, сочи анализ на европейската статистическа служба Евростат.

Финансовите сметки на държавните управления покриват транзакции с финансови активи и пасиви, както и запасите от тях. Но какви са консолидираните заеми на правителствения сектор на държавите от Европейския съюз?

Освен да заемат, правителствата могат също да дават пари, като по този начин увеличават баланса си чрез притежаване на активи от заеми. Има няколко причини правителствата да предоставят кредит на други звена чрез заем. Например, по време на финансовата криза от 2008 г., правителствата предоставяха заеми на финансови институции в беда. По това време капиталовите пазари не бяха лесно достъпни от тези финансови институции. Това е една от основните причини за увеличението на заемите, държани от правителството за периода от четвъртото тримесечие на 2008 г. до четвъртото тримесечие на 2013 г.

Друга причина е, че някои публични финансови институции престанаха да функционират, а останалите активи и пасиви от тях станаха част от сектор държавно управление. Погасяването на такива заеми доведе до намаление на активите от заеми на ЕС от първото тримесечие на 2015 г.

Причина за намаляването на консолидираните кредитни активи е фактът, че сега правителствата са по-склонни да дават заеми едно на друго, вместо да дават заеми на други институционални сектори.

Заемите могат да бъдат или краткосрочни, когато първоначалният матуритет не надвишава една година, или дългосрочни и се оценяват по номинална стойност, независимо от това дали се изпълняват или не. 

[[{"fid":"347227","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":555,"width":929,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Снимка: Евростат

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ