Европейската централна банка трябва да запази благоприятната си политика, смятат от МВФ

Европейската централна банка трябва да запази благоприятната си политика, смятат от МВФ

Европейската централна банка трябва да запази благоприятната си политика, смятат от МВФ

Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да се придържа към своята изключително подкрепяща политика, докато настоящият скок на потребителските цени изглежда временен, заявиха от Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от Ройтерс.

„Докато основната инфлационна динамика се очаква да остане слаба в средносрочен план под базовата линия, ЕЦБ трябва да погледне отвъд инфлационен натиск и да поддържа силно приспособима позиция на паричната политика“, посочват от базираната във Вашингтон финансова институция.  

Този коментар съвпада с вижданията на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, която настоява, че нарастващите цени се дължат на фактори като разходите за енергия и проблемите с веригата на доставки, които са временни. В същото време председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви миналата седмица, че думата „преходна“ вече не трябва да бъде използвана, когато се говори за инфлация.

„Предстоящите преговори за заплатите, които се очаква да бъдат по-чести, отколкото в предходните години тъй като подновяването на много договори бе замразено по време на пандемията, ще трябва да бъдат наблюдавани отблизо“, казват от МВФ. „ЕЦБ трябва да е готова да понижи или прекрати напълно целевите дългосрочни операции по рефинансиране (TLTRO), а след това и да коригира постепенно лихвените проценти, ако инфлацията се укаже по-устойчива“, добавят от фонда.

МВФ също така отбелязва, че ЕЦБ скоро ще трябва да изясни как смята да продължи да поддържа паричната си подкрепа, след като Пандемичната програма за спешни покупки на активи (PEPP) изтече а третия кръг на TLTRO приключи. Централната банка вече намекна, че планира да представи бъдещата си политика за покупките на облигации по време на заседанието си на 16 декември

Що се отнася до растежа на брутният вътрешен продукт на еврозоната, управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че вижда възможност за „скромна ревизия надолу“ на икономическите прогнози за региона, тъй като четвъртото тримесечие, което изглежда „по-слабо“ на фона на проблемите с доставките, високите цени на енергията и новите ограничения, свързани с пандемията от COVID-19. Според настоящата прогноза на МВФ икономиката на еврозоната ще нарасне с 5% през 2021 г. и 4,3% през 2022 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ