Глобалният банков надзор настоява за строг контрол за банките, които притежават крипто

Глобалният банков надзор настоява за строг контрол за банките, които притежават крипто

Глобалният банков надзор настоява за строг контрол за банките, които притежават крипто

Банките, които имат експозиции в криптовалути, трябва да изпълняват най-тежките капиталови изисквания, за да отговорят на по-високия риск.

За това настоява Базелския комитет за банков надзор, основният глобален орган по изготвяне на правила за контрол на търговските банки, създаден през 1974 г., в който членуват Централни банки от 45 от водещите страни.

В доклад, публикуван днес, комитетът съобщава, че дори и към момента експозициите на банките към криптовалути да са ограничени, „ръстът на крипто активите и свързаните с тях услуги имат потенциал да повишат притесненията относно финансовата стабилност и рисковете за банките“.

Основните рискове, свързани с крипто пазара са кредитен риск, финансови измами, хакване, пране на пари и финансиране на тероризъм.

Някои от активите – като биткойн – може да бъдат обвързани с нови изисквания, докато токените може да станат част от съществуващите правила за минимални капиталови изисквания за банките. Същото важи и за „стабилните койни“ – дигитални валути, чийто курс е фиксиран към дадена стандартна валута. Банките трябва да осъществяват постоянен контрол.

Според предложенията на Комитета банките ще трябва да държат капиталов резерв равностоен на техните активи в криптовалута. Например за всеки 100 долара стойност в биткойн те трябва да имат минимални резерви от 100 долара, пише Файненшъл таймс.

Тези стандарти ще важат и за активи, създадени от DeFi – компании с децентрализирани финанси, както и за незаменимите токени NFT. Ще се прави изключение единствено за дигиталните валути на централните баки, когато те бъдат пуснати в обращение.

 От началото на 2021 г. с рязкото повишаване на цената на биткойн няколко американски банки обявиха, че ще предоставят възможност за инвестиции в криптовалутата на своите клиенти. Сред тях са Bank of New York Mellon и Morgan Stanley.

Консултациите по новите регулации приключват през септември 2021 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ