Инвестициите в Китай растат въпреки пандемията

Инвестициите в Китай растат въпреки пандемията

Инвестициите в Китай растат въпреки пандемията

Пазарните размествания, предизвикани от кризата с коронавируса, доведоха до наливане на повече капитал в китайските акции – тенденция, която според някои стратези ще бъде дългосрочна, пише Си Ен Би Си.

„Установяваме, че много чуждестранни мениджъри пренасочват активите си в този период на смут“, коментира в края на април Тод Уилитс, ръководител на фирмата за следене на капиталови потоци ЕPFR. „Пренасочването на активи към Китай е нещо, към което хората ще се насочват все повече“, добавя той.

Докато акциите на Уолстрийт удариха 3-годишно дъно през март, преразпределението на капитал към Китай сред повече от 800 световни фонда е достигнало близо една четвърт от общите им инвестиции в размер на 2 трлн. долар, сочат данните на ЕPFR. Това е ръст с над 20% в сравнение с миналата година и около 17% спрямо нивото преди 6 години. Данните покриват фондове, които разпределят инвестициите си в 9 категории акции, листвани на борсите в континентален Китай, Хонконг, Тайван, САЩ и Сингапур.

Макар че американските акциите напреднаха значително от най-ниските нива, регистрирани през април, китайските акции не изостават, а и в много случаи се представят по-добре. Shanghai composite например е надолу с 5,2% от началото на годината, докато S&P 500 се понижил с 11,1%.

Данните на EPFR показват, че през последните седмици от фондовете, фокусирани върху Китай, има отлив, тъй като много инвеститори разпродават активите си заради нуждата от кеш. Въпреки това индикаторите показват, че този отлив е временен, като според EPFR фондовете, инвестиращи в района, ще продължат да пренасочват повече капитал към Китай за сметка на другите пазари.

При фондовете, фокусирани върху акциите от развиващите се пазари, активите насочени към Китай са средно 34% от общите, докато при фондовете, насочени към азиатските пазари извън Китай, този процент е 38.

Риск от ескалация на напрежението между САЩ и Китай

На фона на растящото напрежение между двете най-големи икономики на планетата, в САЩ се чуват все повече гласове, призоваващи за ограничаване на американските инвестиции в китайски компании.

Освен това, опасенията че някои от тези средства да отиват при измамни бизнеси извън юрисдикцията на американското правителство, стават все по-големи. Миналият месец листваният на Nasdaq китайски конкурент на Starbucks - Luckin Coffee, се озова в центъра на огромен скандал, след като обяви, че е започнал вътpeшнo paзcлeдвaнe нa пpeдпoлaгaeмa измaмa в paзмep нa 314 млн. дoлapa. Акциите на веригата от кафенета се сринаха с 80%, преди тяхната търговия да бъде прекратена.

Въпреки това интересът на инвеститорите към китайските акции остава висок, дори в САЩ

На 8 май Kingsoft Cloud стана първата китайска компания, стъпила на борсите в САЩ от скандала с Luckin Coffee и избухването на епидемията от COVID-19 насам. От тогава до днес акциите на компанията за oблачни изчисления са поскъпнали с над 40%.

За да ограничат риска от напрежението между Вашингтон и Пекин върху китайските акции на Нюйоркската фондова борса, от Morgan Stanely заявиха, че предпочитат водещите акции от Китай спрямо тези от САЩ, препоръчвайки на клиентите си да се фокусират върху книжата на компании от азиатската страна.

Чуждестранните инвестиции в китайски акции обаче остават малка част от общата пазарна капитализация на тези компании заради рестрикциите към достъпа до тях, наложен от Пекин. Книжата търгувани в Шанхай или Шънджън (известни като A-акции), започват да заемат все по-голям дял от световните инвестиционни портфолиа.

За Джъстин Левърънс, портфолио мениджър от Invesco в Ню Йорк, китайски акции представляват нова възможност, предвид иновациите в технологичния и здравния сектор и сравнително по-малкият удар върху китайската икономика от пандемията.

„Всяко десетилетие има бичи пазар в някоя индустрия“, коментира той, визирайки ралита предишните ралита при американските технологични компании и японските акции. „Китай, дори при по-ниски нива на активност, ще остане водещият двигател на растеж през следващите 10 години“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ