Кристалина Георгиев: Дългът на най-бедните държави ще бъде облекчен

Кристалина Георгиев: Дългът на най-бедните държави ще бъде облекчен

Кристалина Георгиев: Дългът на най-бедните държави ще бъде облекчен

Изпълнителният съвет на МВФ одобри реформа, която позволява на най-бедните страни членки да инвестират в отговор на кризата, а не да изплащат задълженията си към Фонда. Това заяви изпълнителният директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева по време на извънредно заседание на министрите на финансите на страните от Г-20 и управителите на централните банки.

„Искам да благодаря на членовете на страните от Г-20, които обещаха финансова подкрепа и призовавам другите да се присъединят. Подкрепям лидерите от Г-20 спешно да работят за по-нататъшно облекчаване на тежестта на дълга на най-бедните държави", каза още тя.

„Приветстваме решителните действия, които много от вас предприеха, за да защитят хората и икономиките си от COVID-19 и които доведоха до спад на нестабилността на основните финансови пазари през последните дни. Независимо от това, продължаваме да сме много загрижени за негативните перспективи за глобален растеж през 2020 г. и по-специално за напрежението, което ще доведе до спад на развиващите се пазари и в страните с ниски доходи", обясни Георгиева.

„Нашата прогноза за възстановяване през следващата година зависи от това как ще овладеем вируса и как ще намалим нивото на несигурност".

„Подкрепяме амбициозния план за действие на страните от Г-20 за укрепване на капацитета на здравните системи за справяне с епидемията и който цели да стабилизира световната икономика чрез навременни, целенасочени и координирани мерки, проправяйки пътя към възстановяването", каза още тя.

Планираните реформи на МВФ

„И ние ще си свършим работата. Получихме заповед от нашия управителен орган, Международния валутен и финансов комитет (IMFC), за реформи, които ще дадат по-силен отговор на кризата", поясни директорът на МВФ.

По-конкретно, той подкрепя инициативи за:

Увеличаване достъпа до ресурсите за спешни ситуации, тъй като сега 85 държави посочват, че разчитат на тях за финансова подкрепа;

Изграждане на капацитет на МВФ за обслужване на най-бедните членове

Помощ за държавите, които изпитват недостиг на валута, включително по линия на краткосрочна ликвидност.

„Имаме и добри новини за ресурсите на МВФ", каза Георгиева.

По думите ѝ изпълнителният съвет се е съгласил на нов кръг от двустранни заеми, за да осигури капацитета на МВФ от 1 трилион долара заем.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ