МВФ прогнозира спад на българската икономика с 4% тази година и 6% ръст през 2021-а

МВФ прогнозира спад на българската икономика с 4% тази година и 6% ръст през 2021-а

МВФ прогнозира спад на българската икономика с 4% тази година и 6% ръст през 2021-а

МВФ прогнозира спад на българската икономика с 4% тази година и 6% ръст през 2021 г. Данните обяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

"Кризата е безпрецедентна. Никога не се е налагало да спрем икономиката, за да запазим здравето и живота на хората. Не сме имали криза с такава дълбочина от времето на Великата депресия. Прогнозираме, че в 170 страни тази година доходът на хората ще се свива. През предишната криза част от света успя да запази ръст на икономиката и да дръпне другите държави към растеж. Сега почти всички страни са в рецесия", отчете Кристалина Георгиева.

Прогнозите на Международния валутен фонд са за 3% спад на световната икономиката за 2020 г.

"Ако до средата на годината успеем да се справим с кризата, през 2021 година ще има ръст на икономика от 5,8 на сто, но това ще е частично възстановяване. Притеснява ни, че ако няма позитиви за ограничаване на пандемията, състоянието на световната икономика може да е още по-тежко", каза още Георгиева.

Тя изброи и трите основни приоритета на МВФ: "Основният ни приоритет е да се засилят здравните системи навсякъде по света, както и запазването на здравето на хората. Това е трудно, особено там, където бедността е голяма и концентрацията на населението прави трудно ограничаването на общуването. Вторият приоритет на Международния валутен фонд е да се защити икономиката - настояваме да се положат повече усилия да не фалират фирми и да не се увеличава безработицата. Третият приоритет е да се готвим за възстановяване на икономиката".

По думите на Кристалина Георгиева, най-голямата опасност са масовите банкрути, увеличаване на безработицата и на неравенството, а оттам - увеличаване на социалното напрежение. "Затова днес трябва повече финансова мощ", каза тя.

"Икономиката на знанието печели от тази криза, имаме възможност за преминаване към Интернет обучение, да излезем от "кеш икономиката" към дигиталното плащане и към електронно правителство, а тези неща са в интерес на всички", коментира Кристалина Георгиева. 

И похвали страната ни за рестриктивните мерки, както и мерките за защита на икономиката ни. "България взе рано решителни мерки за ограничаване на епидемията и за защита на икономиката и на здравната система. Може, обаче, да се направи повече и не се колебайте за това", каза още Кристалина Георгиева.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ