Нарастващата доходност по държавните облигации създава проблеми за ЕЦБ

Нарастващата доходност по държавните облигации създава проблеми за ЕЦБ

Нарастващата доходност по държавните облигации създава проблеми за ЕЦБ

Политиката на една централна банка опира до голяма степен на даването на сигнали и вербални намеси. Известният коментар „Ще направим каквото е необходимо“ на бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги е перфектният пример за това. Понякога обаче думите не са достатъчни за постигането на желания резултат, пише Анет Вайсбах за Си Ен Би Си.

През последните седмици представители на ЕЦБ определиха скока в доходността по държавните облигации като „нежелано затягане“ или „ситуация, която трябва да се наблюдава отблизо“.

В Управителния съвет на ЕЦБ не съществува единодушие по отношение на това дали условията за финансиране са под риск да станат неблагоприятни заради по-високата доходност. Участниците на пазара биха искали да разберат по-добре какъв би бил отговора на ЕЦБ при подобно стечение на обстоятелствата, като те се надяват да получат повече подробности по време на срещата на централната банка през тази седмица.

През последните седмици доходността от по държавните облигации (особено американските) заради очакванията, че инфлацията ще нарасне на фона на икономическото възстановяване от пандемията и че паричната политика на централните банки ще бъде затегната. По-високата доходност на облигациите означава, че правителствата ще имат по-големи разходи за покриването на своите заеми.

„На първо място, ЕЦБ трябва да реши дали и как да се намеси на фона на осезаемия ръст на доходността. На второ място, ЕЦБ трябва да реши как да направи условията за финансиране по-конкретни, отколкото са в момента“, казва икономист от BNP Paribas.

Когато централната банка на Еврозоната реши да добави „поддържане на благоприятни условия за финансиране“ към целите си през декември, нямаше яснота какво всъщност означава това. В рамките на Управителния съвет на ЕЦБ също има различия в тълкуването на обещанието, казват запознати източници.

Важно е обаче да се отбележи, че данните за инфлацията в региона са по-добри от очакваното, като цените на енергията са основаната причина за ръста.

„В последните си речи представителите на ЕЦБ не адресираха нарастващите нива на инфлация и останаха мълчаливи по отношение на прогнозите на ЕЦБ за инфлацията“, коментира Карстен Бжешки, икономист от ING.

„Нашето мнение е, че общата инфлация може да достигне 2% през втората половина на годината и ние сме любопитни дали ЕЦБ споделя това ни виждане“, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ