ОИСР: Светът се изправя пред фискални проблеми, засенчващи пандемичната криза

ОИСР: Светът се изправя пред фискални проблеми, засенчващи пандемичната криза

ОИСР: Светът се изправя пред фискални проблеми, засенчващи пандемичната криза

Пандемията от COVID-19 може да е увеличила публичния дълг до нива, които вече принуждават някои правителства да обмислят свиване на антикризисните стимули, но това е нищо в сравнение с фискалните трудности, пред които ще се изправим през идните десетилетия, предупреждава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитирана от Блумбърг.

Според доклад на ОИСР за дългосрочните икономически перспективи, забавянето на икономическата активност в големите развиващи се икономики, демографските проблеми и слабото повишаване на производителността ще се отразят негативно на 38-те страни членки на организацията и държавите от Г-20, забавяйки икономическия им растеж до 1,5% през 2060 г. спрямо 3% в момента. В същото време страните ще бъдат изправени пред по-високи разходи, особено за пенсии и здравеопазване.

За да поддържат обществените услуги и ползи, като същевременно с това балансират дълга, правителствата ще трябва да повишат приходите си до близо 8% от брутния вътрешен продукт на своите страни, казват от ОИСР. В някои държави, сред които Франция и Япония, тези предизвикателства са толкова сериозни, че приходите в хазната ще трябва да достигнат над 10% от БВП. В доклада си експертите от ОИСР поясняват, че тези сумите дори не включват разходите за приспособяване към измененията на климата.

 „Светските тенденции, сред които застаряването на населението и нарастващата относителна цена на услугите, ще продължат да тежат върху правителствените бюджети“, се казва в доклада на ИСР. „Фискалният натиск от тези дългосрочни тенденции ще засенчи този, свързан с обслужването на дълга, натрупан заради пандемията“, пишат още от организацията.

Според ОИСР не е задължително страните да вдигат данъците, за да се справят с тези предизвикателства, като вместо това организацията призовава за реформи, с които да се подобри заетостта, както и повишаване на възрастта за пенсиониране.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ