Повечето американски компании са оптимисти за бизнеса с Китай след победата на Байдън

Повечето американски компании са оптимисти за бизнеса с Китай след победата на Байдън

Повечето американски компании са оптимисти за бизнеса с Китай след победата на Байдън

Перспективите за американския бизнес в Китай се подобряват, както в политически, така и в икономически аспект. Това гласи проучване на Американската търговска камара в Шанхай, цитирано от Си Ен би Си.

От 124 бизнес лидери, анкетирани в периода 11-15 ноември, само двама са заявили, че са по-песимистично настроени относно правенето на бизнес в Китай след победата на Джо Байдън на президентските избори в САЩ.

Малко повече от половината от участниците в прочуването (54,8%) са заявили, че гледат с повече оптимизъм на бизнеса с Китай, докато 8,1% са казали, че са „много по-оптимистично настроени“.

„Повечето респонденти гледат на резултатите от изборите като на позитив. Администрацията на Байдън ще допринесе за стабилизирането на отношенията между двете страни и на бизнес средата“, коментира Кер Гибс от AmCham Shanghai.

Търговското напрежение между Пекин и Вашингтон ескалира през последните две години, след като администрацията на Доналд Тръмп наложи мита върху китайски стоки за стотици милиони долари, като Китай отвърна със сходни мерки. Пандемията от коронавирус и американските санкции срещу китайски технологични компании обтегнаха още повече отношенията между двете страни.

Само 5,6% от анкетираните бизнес лидери очакват администрацията на Байдън да наложи нови мита върху вноса от Китай, но същевременно с това 70,2% казват, че новият президент на САЩ ще си сътрудничи повече с други страни в опит да наложи натиск върху Китай по отношение на търговските практики на азиатската държава.

Очаквания за по-високи приходи

Бързото икономическо възстановяване на Китай от пандемията от COVID-19 също подкрепя бизнеса, макар че САЩ все още не могат да поставят разпространението на вируса в страната под контрол. Около половината от анкетираните бизнес лидери (47,6%) очакват приходите на техните компании за 2020 г. да надминат тези от предходната година.

Повечето фирми с производствени операции в Китай възнамеряват да запазят производството си в страната през следващите три години, докато всяка трета компания смята да изнесе поне 30% от производството си в чужбина.

Бизнес предизвикателствата остават

Позитивните нагласи за бизнеса на американските компании в Китай обаче зависят от редица фактори, които бързо могат да помрачат тяхното настроение. Една трета от респондентите изразяват притеснения относно потенциални забрани за пътуване и принудило затваряне на техните фабрики.

Според прочуването само 13,7% от анкетираните смятат да увеличат инвестициите си в Китай, като повечето все още не са взели окончателно решение за развитието на бизнеса си в страната.

„Търговските търкания няма да изчезнат“, коментира Гибс. „Все още има структурни проблеми, които трябва да бъдат решени.“, добави той.

През последните няколко години китайското правителство прие нови политики за либерализация на пазара. Критиците обаче отбелязват, че остават въпросите за защитата на интелектуалната собственост, принудителният трансфер на данни и ограничения достъп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ