Рекордна година за глобалния IPO пазар

Рекордна година за глобалния IPO пазар

Рекордна година за глобалния IPO пазар

Активността на глобалния пазар на първични публични предлагания през 2021 г. достигна рекорден връх, подкрепена от високите пазарни оценки на дебютантите на борсата.

Шест седмици преди края на 2021 г., около 2850 бизнеси и компании за придобиване със специално предназначение (СSPAC) са набрали повече от 600 млрд. долара от първични публични предлагания (IPO), задминавайки досегашния рекорд от 2007 г., сочат данни, събрани от Блумбърг.

Лидер през 2021 г. е компанията за електрически превозни средства Rivian Automotive Inc., която събра близо 12 млрд. долара в Ню Йорк този месец. Най-голямото IPO в Азия бе това на China Telecom Corp. за 54 млрд. юана (8,4 млрд. долара) през август. Най-голямото европейско IPO е още от януари, когато  полската компания за управление на пратки InPost събра 3,9 млрд. долара с първичното си публично предлагане на борсата Euronext в Амстердам.

Тези компании се възползваха от рекордно високите цени на акциите, тъй като подкрепата на централните банки осигури ликвидност за инвеститорите. В същото време икономическото възстановяване от пандемията заедно със мерките за стимулиране помогнаха за увеличаване на корпоративните печалби.

И все пак не всичко върви по мед и масло.. Регулаторният контрол охлади манията по SPAC, която достигна връхна точка в началото на тази година. Натискът на Китай срещу технологичните компании през лятото разтърси световните пазари, слагайки край на рекордния наплив от китайски компании, търсещи листвания в САЩ, и хвърляйки сянка върху IPO пазара на Хонконг.

„Преминаваме от перфектен пазар за IPO с много ликвидност и добри сделки към по-нормална среда, при която инвеститорите са по-селективни“, каза Гарет Маккартни от UBS Group AG.

Голямата активност на инвеститорите на дребно внесе сериозна турбулентност на фондовия пазар тази. В началото на годината станахме свидетели на сагата около GameStop, в която потребителите на форума WallStreetBets в Reddit се изправиха срещу големите хедж фондове на Уолстрийт, а в края на годината виждаме нови аномалии, като например борсовия дебют на Rivian – стартъпа, който все още не е генерирал никакви приходи, но за кратко успя да премине автомобилния колос Volkswagen по пазарна капитализация. Стартъпа все още има по-голяма пазарна оценка от General Motors и Ford.

 Тези огромни печалби подсилиха притесненията от създаване балон. Индексът S&P 500 се търгува при ниво, което е 21 пъти прогнозните печалби за следващата година. Оценките на акциите са най-високите си нива от дотком балона в началото на века.

„След като програмите за парични стимули се прекратят и ако глобалният растеж се забави рязко, пазарите може да се насочат към корекция“, каза Сузана Стрийтър, старши анализатор в Hargreaves Lansdown Plc. „Надценените компании ще усетят болката много по-бързо от другите.“

Не всички първични публични предлагания тази година обаче бяха успешни. Акциите на конкурента на TikTok - Kuaishou Technology са на 16% под нивото, при което дебютираха на борсата, след като по-рано стойността им се утрои.

Някои IPO-та разочароваха още от самото начало, като пример за това е сривът на Deliveroo Plc с 26% и на Oscar Health Inc с 11% през март.

Докато някои компании отложиха плановете си за IPO за 2022 г., рисковете за световните пазари на акции се натрупват, особено на фона на  нарастваща инфлация, която може да доведе до по-строги парични политики. Повишаването на лихвените проценти може да попречи на икономическия растеж и да забави инерцията на печалбите.

„Пазарите ще се сблъскат с по-нормализирана среда през 2022 г.“, каза Уилям Смайли от Goldman Sachs. „Очакванията за по-висока инфлация ще бъдат препятствие пред рискови активи и особено пред акциите“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ