Руската централна банка предлага забрана на добива и търговията на криптовалути

Руската централна банка предлага забрана на добива и търговията на криптовалути

Руската централна банка предлага забрана на добива и търговията на криптовалути

Руската централна банка предложи да се забрани използването и „копаенето“ на криптовалути на руска територия, изтъквайки заплахите за финансовата стабилност, благосъстоянието на гражданите и суверенитета на нейната парична политика, предаде Ройтерс.

Така РЦБ става поредната централна банка, предприела мерки срещу крипто активите, на фона на опасенията на правителствата - от Азия до Америка, че частно управляваните и силно волатилни дигитални монети може да подкопаят контрола им върху финансовите и паричните системи.

Русия от години изразява позиции срещу криптовалутите, като посочва, че те могат да бъдат използвани за пране на пари или за финансиране на тероризъм. През 2020 г. страната им предостави легален статут, но забрани употребата им като разплащателно средство.

През декември 2021 г. цената на биткойна падна рязко, след като Ройтерс съобщи, че руският финансов регулатор е за пълна забрана на криптовалутите.

В доклад, публикуван днес, Руската централна банка посочва, че бързият ръст на криптовалутите се дължи основно на спекулативното търсене и че те имат характеристиките на финансова пирамида. Оттам предупреждават, че криптовалутите могат да доведат до пазарни балони, застрашаващи финансовата стабилност и гражданите.

РЦБ предлага финансовите институции да бъдат възпрепятствани от извършването на каквито и да е било операции с криптовалути и да се разработят механизми за блокиране на трансакциите, насочени към покупката или продажбата на т.нар „фиатни“,или традиционни валути. Предложената забрана включва и крипто борсите.

От централната банка посочват, че руснаците са активни потребители на криптовалута с годишен обем на трансакциите за около 5 милиарда долара.

В момента Русия е третият по големина играч на пазара на копаене на биткойн след САЩ и Казахстан, като мястото на централноазиатската страна в класацията е под въпрос, имайки предвид страховете от затягане на регулаторните мерки след размириците от началото на януари.

През август Русия е отговаряла за 11,2% от глобалния хешрейт - термин, с който се обозначава общата комбинирана изчислителна мощност, използвана за добив и обработка на криптовалутата.

В доклада си централната банка посочва и стъпките, предприети в други страни, като например Китай, за ограничаване на активността, свързана криптовалутите. Тя казва, че ще работи с регулаторите в страни, където са регистрирани крипто борси, за да събере информация за операциите на руски клиенти.

През септември 2021 г. Китай наложи пълна забрана за всички крипто трансакции и за копаене на дигитални валути, което доведе до рязко поевтиняване на биткойна и на други водещи токени.

Руската централна банка обаче планира да пусне своя собствена цифрова рубла, присъединявайки се към световната тенденция за разработване на цифрови валути за модернизиране на финансовите системи, ускоряване на плащанията и противодействие на потенциална заплаха от други криптовалути.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ