Турция забрани плащането с биткойн

Турция забрани плащането с биткойн

Турция забрани плащането с биткойн

Централната банка на Турция забрани използването на биткойн за купуване на стоки и услуги в страната, поради „непоправими” щети и значителни рискове при транзакциите, предаде Ройтерс. Забраната важи за всички криптовалути, които използват децентрализирани регистри.

„Използването на криптовалути може да  доведе до невъзстановими загуби за страните по транзакциите. Те освен това използват елементи, които може да подкопаят доверието в методите и инструментите, използвани към момента при плащанията“, се казва в съобщение на Централната банка на страната. Регулацията влиза в сила на 30 април.

По-рано тази седмица Royal Motors, която е дистрибутор на Rolls-Royce в Турция, обяви, че ще приема плащания с криптовалути.

Основният опозиционен лидер Кемал Килиджароглу критикува решението и го нарече „пореден случай на среднощен тормоз“. Той визираше уволняването от страна на президента Ердоган на управителя на Централната банка на Турция, извършено с декрет, публикуван в полунощ.

Днес цената на основната виртуална валута се понижи с 3% до 61 000 долара.

Използването на криптовалути в Турция получаваше все по-голяма популярност, заради нестабилната цена на турската лира. Само през последната година цената й се понижи от 17 американски цента на 12 цента. Това е дълготрайна тенденция от края на 2016 г. насам, когато лирата струваше 35 цента. Годишната инфлация в страната достигна  16% през последния месец.

Бързото обезценяване на турските пари накара много местни хора да прехвърлят част от спестяванията си в криптовалути. Една от 10-те най-големи платформи за търговия с крипто в света – Paribu, на която се обработват сделки за над 1 млрд. долара всеки ден и е посещавана от близо 2 млн. души седмично – е базирана в Истинабул.

По данни на Chainalysis търговията на криптовалути в Турция възлиза на 27 млрд. долара между началото на февруари до 24 март – около 30 пъти над измереното през същия период миналата година.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ