ЕС създава собствен продукт за лично пенсионно осигуряване

ЕС създава собствен продукт за лично пенсионно осигуряване

ЕС създава собствен продукт за лично пенсионно осигуряване

Съветът на ЕС прие правила за осигуряването на по-голям избор за хората, които желаят да пестят за своите пенсии. Правилата разширяват пазара за пенсии със създаване на "общоевропейски продукт за лично пенсионно осигуряване" (ОЕПЛПО). Приети бяха и мерки за премахване на съществуващите пречки пред трансграничното разпространение на инвестиционни фондове.

С правилата за ОЕПЛПО се създава нов вид продукт за доброволно пенсионно осигуряване. Неговите характеристики ще бъдат еднакви в ЕС и този продукт може да се предлага от широк кръг доставчици като застрахователни дружества, банки, професионални пенсионни фондове, инвестиционни посредници и управители на имущество. Доставчиците ще могат да продават ОЕПЛПО в различни държави от ЕС.

ОЕПЛПО ще даде нова възможност за спестяване в допълнение на държавните, професионалните и националните лични пенсионни схеми. Това ще позволи на потребителите доброволно да допълват своите спестявания за пенсия, като същевременно се ползват от потребителска защита. Вложителите ще могат да продължат да спестяват в своя ОЕПЛПО, когато се преместят в друга държава от ЕС, се отбелязва в съобщението.

Споразумението подобрява действащото законодателство за инвестиционните фондове и ще улесни трансграничното разпространение на инвестиционни фондове с премахването на съществуващите пречки.

Въвежда се улеснение за управителите на алтернативни инвестиционни фондове в ЕС да проучат интереса на възможните професионални инвеститори към нови пазари; изясняване на задълженията на управителите по обслужването на клиенти в държавата на пребиваване; привеждане в съответствие на процедурите и условията за управителите на съвместни инвестиционни фондове за напускане на националните пазари, когато решат да прекратят предлагането на своите фондове.

Ще бъде въведена по-голяма прозрачност със създаването на единна точка за онлайн достъп до информация за националните изисквания за предлагането на пазара и приложимите такси.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ