Заплатите в България и Румъния уж растат ли растат, но пак са под средното за ЕС

Заплатите в България и Румъния уж растат ли растат, но пак са под средното за ЕС

Заплатите в България и Румъния уж растат ли растат, но пак са под средното за ЕС

Румънците и българите получават най-ниско заплащане в ЕС, въпреки усиленото увеличаване на заплатите в последните години.

Увеличението на заплати, обявено с фанфари от румънското правителство от 1 януари 2018 г., не е намалило разликата в заплащането между румънците и работещите в другите членки на ЕС, като гражданите на Румъния получават близо четири пъти по-малко от средното за ЕС равнище, отбелязва в. "Адевърул", цитиран от БТА.

По данни на Евростат през 2018 г. разходите за работна ръка варират от 5,4 до 43,5 евро на час в страните членки на ЕС, като най-ниските са в България и Румъния, а най-високите са в Дания, Люксембург и Белгия.

Най-ниското заплащане на час е в България (5,4 евро), в Румъния (6,9 евро), Литва (9,0 евро), Унгария (9,2 евро) и Латвия (9,3 евро).

Най-високо е заплащането в Дания (43,5 евро на час), Люксембург (40,6 евро), Белгия (39,7 евро), Швеция (36,6 евро), Холандия (35,9 евро) и Франция (35,8 евро), пишат румънските вестници, като цитират данните на Евростат.

През 2018 г. средните разходи за работна ръка на час в цялата икономика (с изключение на земеделието и публичната администрация) са изчислени на 27,4 евро в ЕС и 30,6 евро в еврозоната.

Европейската статистическа служба припомня, че през 2018 г. най-голямо увеличение на заплатите е имало в Румъния. Разходите за работна сила на час са нараснали най-много в Румъния и най-малко в Малта.

В Еврозоната най-голямо увеличение е регистрирано в Латвия (плюс 12,9 процента), Литва (плюс 10,4 на сто), Естония, Гърция и Словакия (плюс 6,8 процента). Най-малко е нараснало заплащането в Малта - с 0,4 на сто, във Финландия - с 1,2 процента, Испания - 1,3 процента и Португалия - 1,4 на сто.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ