Временна анкетна комисия ще следи придобиването на акции на ПИБ от ББР

Временна анкетна комисия ще следи придобиването на акции на ПИБ от ББР

Временна анкетна комисия ще следи придобиването на акции на ПИБ от ББР

Парламентът създаде временна комисия по повод придобиването от Българската банка за развитие /ББР/ на 28 265 200 акции от капитала на Първа инвестиционна банка /ПИБ/.  Предложението, направено от "БСП за България", беше одобрено единодушно със 130 гласа "за", без гласували "против" и "въздържали се", информира БТА. 

Комисията, която ще работи само два месеца, следва да изясни и да анализира фактите и всички преки и косвени ефекти от тази операция със значим публичен ресурс. Тя ще се състои от 10 членове - по двама от всяка парламентарна група.

Със 136 гласа "за", 1 "против" и нула "въздържали се" за председател на комисията беше избрана Евгения Ангелова от ГЕРБ, а за заместник-председател - Румен Гечев от левицата. Предложеният от "Обединени патриоти" за заместник-председател Александър Сабанов събра по-малко гласове - 89 "за". От ДПС и "Воля" сега не излъчиха свои представители, но председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обясни, че тяхната квота може да бъде допълнена на следващо заседание. 

Менда Стоянова /ГЕРБ/ поиска решението за ръководство да бъде анулирано, за да не се получи проблем, ако и другите парламентарни групи поискат заместник-председател, но Цвета Караянчева не го отмени. 

"Предложението за създаване на временна анкетна комисия е предизвикано от поредица от скандални операции на ББР. Напълно споделяме острата реакция на българската общественост по повод крайно нерационалното решение на Министерския съвет и ръководството на ББР за допълване на капитала на ПИБ с парите на данъкоплатците в размер на 140 млн. лева. Скандален е фактът, че покупната цена се оказва два пъти по-висока от пазарната и то при положение, че на два последователни аукциона Първа инвестиционна банка не успя да привлече нито един чужд или вътрешен инвеститор. В тази неизгодна за държавата сделка ББР автоматично губи 70 млн. лв.", коментира Димитър Данчев от Левицата. 

Припомняме, че сделката за увеличаването на капитала на ПИБ със средства на държавната банка беше одобрена наскоро от Комисията за защита на конкуренцията. При сделката ББР придоби 18,35%  от капитала на банката, а частният инвеститор Карел Комарек чрез фамилната си фондация – 7,87%. По този начин досегашните мажоритарни собственици Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев вече имат по 31,35% дял в банката, вместо досегашните 42,5% всеки. Увеличаването на капитала на ПИБ беше поставено като изискване, за да бъде България допусната до валутния механизъм ERM-II и Европейския банков орган.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ