Златото достигна 1800 долара, решение на Фед може да го оскъпи още повече

Златото достигна 1800 долара, решение на Фед може да го оскъпи още повече

Златото достигна 1800 долара, решение на Фед може да го оскъпи още повече

Силната волатилност на пазарите тласна инвеститорите в класическото убежище по време на кризи, каквото е златото. Фючърсите на ценния метал достигнаха 1800 долара за унция в края на юни – това е най-високото им ниво от ноември 2011 г. Само в рамките на второто тримесечие на 2020 г. цената на златото се повиши 13%. Освен това бяха записани седем последователни тримесечия на повишаване на цената.

Дали стойността му ще продължи да се покачва със същите устремни темпове, зависи от предстоящото решение на Федералния резерв на САЩ за подкрепа на икономическото възстановяване. Вече бяха взети решения за понижаване на лихвите и за използване на практически неограничено количествено облекчаване. Очаква се сега централната банка на САЩ да възприеме нов подход – т. нар. контрол на доходността на облигациите (yield curve control). При него Фед гарантира, че лихвите по облигации с дългосрочен падеж ще останат ниски, като купува достатъчно от тях. Тъй като цената и доходността по облигациите са обратнопропорционални, купувайки достатъчно книжа, Фед ще натисне цената им нагоре и така ще държи лихвите по тях ниски. 

„Когато облигациите предлагат много ниска доходност активи като златото започват да представляват много по-голям интерес за институционалните инвеститори за запазване на покупателната способност на парите“, коментира Питър Гроскопф, главен изпълнителен директор на Sprott Inc., дружество за управление на алтернативни активи.

Според анализатори, анкетирани от Bloomberg, въвеждането на новия финансов инструмент може да стане факт през септември. Ако тази практика се възприеме и от други Централни банки по света, тя може да провокира инвеститорите да купуват всякакви активи – включително дългове, имоти, злато и инвестиции в развиващи се пазари.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ