Учени работят в неистови темпове за създаването на ваксина срещу коронавируса

Учени работят в неистови темпове за създаването на ваксина срещу коронавируса

Учени работят в неистови темпове за създаването на ваксина срещу коронавируса

В пандемичния филм, чийто сценарий в момента се пише от коронавируса в Китай, учени по целия свят работят с невиждани темпове върху съединения, които да спрат разпространението на нововъзникналия вирус. С други думи - опитват се да спасят човечеството от сериозен проблем, разработвайки ваксина.

В реалния свят ваксините играят ограничени роли за забавяне на епидемии като Зика, която "обгърна" Латинска Америка през 2016 година, пагубната епидемия от ебола в Западна Африка от 2014-2016 година и пандемичния грип, който започна да се разпространява през 2009 година, тъй като не бяха готови навреме.

Този път случаите нараснаха до над 3000 за отрицателно време и се "състезават" във всяка точка на света. Въпреки това учените твърдят, че са по-добре подготвени от всякога да произведат ваксина срещу вируса.

За съжаление към момента коронавируса е "една крачка напред" и отново може да се окаже твърде късно, когато ваксината бъде разработена, съобщава Sciencemag. 

Коалицията за епидемична подготовка и иновации (CEPI) обяви, че ще даде на 3 компании общо 12,5 милиона долара за разработване на ваксина. Нейната роля е именно финансирането на решение в такива ситуации.

Всяко от трите усилия, които CEPI подкрепя, започна в рамките на часове, след като китайските изследователи публикуваха за първи път генетични данни за коронавируса в публична платформа. 

Moderna прави ваксини чрез превръщане на вирусни последователности в транспорно РНК (тРНК). Когато се инжектира в тялото, тРНК кара организма да произвежда вирусен протеин, който може да предизвика желания имунен отговор. "Moderna вече има девет ваксини в клинични изпитвания, които използват "платформата на тРНК", казва Стефан Банцел, изпълнителен директор на Moderna. "Беше наистина, наистина трудно научно предизвикателство да направим първото изпитание, но щом то работи, следващите стават все по-лесни: получава се последователност, а не се започва отначало", казва Бансъл. "Това е един и същ производствен процес от една и съща група в една и съща стая".

Една от деветте ваксини, които могат да се използват за основа в разработването на лечение за коронавируса, е насочена към респираторен синдром на Близкия изток (MERS), заболяване, причинено от различен, но подобен коронавирус. Тествана само при животни досега, ваксината MERS разчита на протеин на вирусната повърхност. На теория, всичко, което екипът трябва да направи, е да смени генетичната последователност за този протеин, така че той да работи за лечението на коронавируса. 

Inovio, друга компания, работеща върху ваксина срещу коронавируса с помощта на CEPI, започна свой проект по разработване на лечение. Inovio произвежда ваксини, изработени от ДНК. Тя също има ваксина срещу MERS - която различна от тази на Moderna, която вече е влязла в изпитвания върху хора. 

И Moderna, и Inovio твърдят, че може да имат ваксина след 1 месец, за да започнат тестове върху животни. 

Третият грант на CEPI ще бъде предназначен за изследователи от университета в Куинсланд. Те разработват ваксина, състояща се от вирусни протеини, произведени в клетъчни култури, което е един вид по-стара технология. Молекулярният вирусолог Кийт Чапел, един от ръководителите на проекта, казва, че "стремежната цел" е да бъде подготвена кандидат-ваксина за човешки тестове след 16 седмици. "Това е невероятно амбициозно и не можем да гарантираме, че можем да постигнем тази цел", казва Чапел. "Нашият екип работи толкова усилено и бързо, колкото е възможно. Успокояващо ни е, че не сме единственият екип, който търси отговор".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ