Спад в обявите за работа във всички сектори за първи път от началото на кризата

Спад в обявите за работа във всички сектори за първи път от началото на кризата

Спад в обявите за работа във всички сектори за първи път от началото на кризата

От актуалния месечен анализ на JobTiger за динамиката в броя на публикуваните обяви за работа във водещите сайтове у нас става ясно, че предложенията през ноември са били с 22% по-малко от тези през октомври и с цели 39% по-малко в сравнение с ноември 2019 г.

[[{"fid":"365136","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":239,"width":783,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

След обнадеждаващите данни за пазара на труда от август и особено от септември, когато новите предложения на работодателите почти бяха достигнали нивата си от преди пандемията (разликата беше 7%), през последните два месеца тенденцията е на траен спад. Анализът за ноември показва, че броят на обявите е намалявал осезаемо с всеки изминал ден. Резултатът е 36% по-малко предложения през изминалия месец спрямо нивата от февруари, т.е. преди официалното обявяване на пандемията от коронавирус. Засега най-осезаем остава спадът в предложенията за работа, регистриран през март месец – 51%.

[[{"fid":"365137","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":305,"width":783,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Негативната тенденция вече засяга всички сектори.

За първи път от началото на коронакризата у нас се отчита спад на публикуваните обяви във всички отрасли, дори и в традиционно процъфтяващата ИТ-индустрия.

Според анализа на компанията за комплексни HR услуги JobTiger, най-засегнат продължава да е секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с повече от двоен спад (-56%) на обявите, следван от секторите „Търговия и продажби“ (-27%) и „Логистика/ транспорт“ (-25%). При останалите отрасли намалението е както следва: „Административни дейности“ - 20%, „Строителство“ - 18%, „Счетоводство, одит, финанси“ - 18%, „Здравеопазване/ фармация“ -15%, „Производство“ - 14% и „Маркетинг“ - 8%.

За разлика от месец октомври, в който единствено в сектор „IT“ се наблюдаваше ръст на предлагането на работа, през ноември и в този отрасъл има спад (-1%).

Подобно на предходните месеци, въпреки значителния спад, секторът „Търговия и продажби“ е с най-голям дял от новите предложения за работа (20% от всички обяви), следван от „Производство“ (17%) и „IT” (16%). Секторът „Административни дейности“ изпреварва с 1% предложенията в отрасъл „Логистика /транспорт“, като съответно тези браншове са със спад от 10% и 9%.

[[{"fid":"365138","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":340,"width":783,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Във всеки от водещите областни градове броят на предложенията е намалял с приблизително една пета: София (-22%), Пловдив (-24%), Варна (-22%), Бургас (19%), Русе (-19%) и Стара Загора (-20%).

Дяловото разпределение на обявите в тези градове през ноември се запазва същото като през октомври, като предложенията за София представляват почти половината от предлагането за страната (47%).

[[{"fid":"365139","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":482,"width":783,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Очакванията са за продължаване на негативната тенденция на пазара на труда и през последния месец на 2020 г

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ