5 неща, за които си струва да спестяваме

5 неща, за които си струва да спестяваме

5 неща, за които си струва да спестяваме

Всяка година се случва едно и също – мнозина теглят кредити, взимат пари назаем от приятели или харчат цялата си заплата, за да отидат лятото на море, да посрещнат Великден, Коледа или друг празник. Общото между всички тези разходи е, че те могат да се планират и така да избегнем финансовия стрес, който ги съпътства. В тази статия ще ви споделя какви фондове си правим в нашето семейство и за какво ги използваме.

Каква е разликата между авариен фонд и този за краткосрочни цели?

Аварийният фонд е спестена сума, която да покрие някакви непредвидени разходи, свързани с нашето здраве или имущество. Препоръчва се той да е достатъчен за поне 6 месеца напред, ако останем без доходи. От друга страна, фондовете за краткосрочни цели (до 1 година) се използват за регулярни харчове, които могат да се предвидят, като годишните данъци за автомобила, посрещането на празници, летните почивки и много други.

Идеята на тези фондове е да не се натоварва месечния ни бюджет и да не взимаме заеми за покриване на повтарящи се разноски. Те се използват за всеки по-голям разход, който не може да си позволим с месечната ни заплата и е добре да имаме предварително спестени пари за него.

В нашето семейство имаме следните фондове, в които заделяме пари всеки месец:

  1. Фонд „Годишни разходи за поддръжка на автомобила“

Имаме 2 коли и тяхната поддръжка е един от най-големите ни разходи. През месец януари, когато трябва да се подновяват застраховките Гражданска отговорност и Каско, да се мине на технически прегледи, да се смени маслото и останалите консумативи, и да се купят годишни винетки за автомобилите, се получава една немалка сума за плащане. Тъй като началото на годината не е особено активна за бизнеса ни (а и аз предпочитам да си почина поне 2-3 седмици), нашите доходи са по-малки от предишните месеци.

За да не нарушим финансовото ни здраве, да не се налага да взимаме пари от аварийния ни фонд или да продаваме инвестиции в неподходящ момент, ние създаваме т.нар. „пликова система“, като всеки годишен разход си има отделен хартиен плик и в него всеки месец добавяме 1/12 част от необходимата ни сума. Например, ако разходите ни по автомобилите са 1,800 лева, това прави по 150 лева на месец. Така, когато дойде следващия януари, вече имаме необходимата ни сума и нямаме финансови проблеми.

  1. Фонд „Ремонт на автомобил“

Дори да имаме застраховка Каско за нашия автомобил и да шофираме внимателно, по-старите коли и българските пътища са предпоставка за по-чести ремонти и свързаните с това разходи. Тук не говоря за смяна на консумативи или някоя изгоряла крушка, а за по-сериозни повреди. Всеки си познава автомобила, но дори да има период без особени разходи, то има и такива, в които ремонтите са доста чести (тогава е време да помислим за смяна на колата).

За да не мислим откъде ще вземем пари за поредното посещения в сервиза, аз съм си направил специален фонд за това и той е в размер на 5% от стойността на автомобила. Например, ако колата струва 10,000 лева, 500 лева е сумата, която е добре да заделим. Когато я изхарчим, започваме отново да правим месечни вноски във фонда, докато той се напълни отново. (продължава на следващата страница)             3. Фонд „Лятна почивка“

Независимо къде почиваме лятото, разходите за 7 дни на море за двама възрастни и едно дете (вече две) не са никак малки. Могат да започнат от 1,000 лева и да стигат десетки пъти повече в зависимост от дестинацията и екстрите. Тъй като лятото идва по едно и също време всяка година, ние може да планираме разходите ни за почивката.

Обикновено, в нашето семейство резервираме годишната ни почивка през месец февруари (има по-голям избор и по-ниски цени), като я предплащаме на 50% или 100%, в зависимост от условията. Това ни позволява да я планираме и да заделим нужната ни сума за нея. Ако разходите ни са в размер на 1,200 лева, то за 12 месеца трябва да спестяваме по 100 лева. Така изглеждат доста по-малко, отколкото ако трябва да осигурим цялата сума наведнъж.

  1. Фонд „Посрещане на Коледните и новогодишните празници“

Всяка година празнуваме Рождество Христово и Нова година на едни и същи дати. По тази причина съм много учуден, когато някой ми каже, че всеки декември разходите за посрещането на празниците и за купуването на подаръци, го изненадват. Неслучайно, през месец януари повечето хора са на червено, защото са похарчили всичко за Коледа и Нова година.

Нямам нищо против пиршествата и богатите трапези, но ако може да си ги позволим или ако сме ги планирали предварително. Нищо не пречи, ако сме предвидили 500 лева за посрещане на празниците, да заделяме 5 месеца по 100 лева. Когато дойде декември, вече е късно да правим тази сметка. За съжаление, дори да изпитаме финансови затруднения, те много бързо се забравят и следващата година празниците отново ни изненадват.

  1. Фонд „Ремонт на жилището“

Винаги съм се учудвал на желанието на хората у нас да правят непрекъснати ремонти вкъщи. Всеки иска да живее на уютно място, но да правиш всяка година някакви дейности, които изискват чукане, пробиване, събаряне и други подобни активности, ми се струва прекалено. Още повече ме учудва това, че почти никой не се грижи за входа на блока, градинката отпред или не иска да дава пари за асансьора и осветлението (да не говорим за ремонт на покрива, смяна на входната врата или слагането на нова дограма), но пък дава хиляди левове за подобрения в жилището си.

За да не теглим големи кредити за ремонт на нашето жилище, е добре да заделяме малки суми всеки месец и да използваме натрупания фонд, когато това се наложи. Дори да сме направили грандиозно преобразяване на дома ни при нанасянето, с течение на времето все повече неща се развалят или имат нужда от поправка и освежаване. В нашето семейство заделяме 1% от цената на жилището всяка година за тази цел. Ако жилището ни струва 120,000 лева, то е подходящо да заделяме по 100 лева не месец. Ясно е, че няма да правим основен ремонт всяка година, но когато това се случи, ще имаме достатъчно натрупани средства в този фонд.

Това бяха 5-те основни фонда, за които заделяме редовно средства в нашето семейство. Тази „пликова система“ ни позволява да намалим стреса и да планираме по-големите регулярни разходи. Пробвайте и ще разберете колко много ползи има подобен начин за спестяване. Успех!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ