5 смъртни врагове на личните ни финанси

5 смъртни врагове на личните ни финанси

5 смъртни врагове на личните ни финанси

Пътят към финансовата свобода и богатството е изпълнени с върхове и трудни моменти. Наши приятели, които ни помагат в това пътешествие са добрите навици за управление на личните ни финанси, спестяването на част от дохода, планирането, инвестирането, сложната лихва и много други, за които съм писал в предишните ми материали. В същото време, ние имаме и много смъртни врагове, които всячески се опитват да ни саботират. За най-големите 5 от тях ще ви разкажа в тази статия.

Враг №1 Лоши съвети от неподходящи източници

Когато сме начинаещи в дадена област е нормално да потърсим помощ, за да намерим нужната ни информация. Правим си едно бързо проучване и се оказва, че има хиляди книги за управление на личните ни финанси и инвестиране, както и милиони материали по темата, писани от 18-годишен мотивационен гуру до нобелов лауреат по икономика. Ами сега? От къде да започнем?

В такива моменти търсим подкрепа от най-близките ни хора и приятели. За съжаление, те могат да се окажат най-големите ни врагове по пътя към финансовия ни успех. Причините за това са няколко. На първо място, те самите могат да не са достатъчно добре запознати с умното управление на парите и инвестирането, и техните съвети да ни доведат до банкрут. В моята практика не са малко случаите, в които хора са загубили големи суми, защото са се доверили на техни приятели и не са потърсили второ независимо мнение.

Други неподходящи източници на финансова информация са хора, които имат интерес да ни продадат техните продукти. Няма как да се обективен, ако комисионната ти зависи от това да убедиш човека отсреща да си купи твоето решение. В 9 от 10 случая това е най-печелившия продукт за продавача, но не и за клиента. Ще се справим с този враг, ако проявим малко скептицизъм и критично мислене. Подходящи въпроси, които да се зададем са: Кой е този човек? Какъв е неговия интерес? Прави ли това, което „проповядва“ или само се опитва да ми продаде нещо?

Враг № 2 Промоциите и разпродажбите

Отне ми много време, за да разбера, че промоциите са един от най-големите ми врагове по пътя към успеха. В самите намаления няма нищо лошо, но те ме караха да купувам повече продукти, отколкото ми трябват и така да харча повече пари. Ако нямам нужда от нещо, това няма да се промени, ако то се предлага на по-ниска цена, нали?

Мога да ви дам много примери за неща, които сме купили на промоция в нашето семейство и сме ги използвали само по няколко пъти. Най-много от тях са в кухненските ни шкафове. Имаме модерна сокоизстисквачка (ползваме я рядко, защото наблизо има много заведения да фрешове), пекарна за хляб, сандвич мейкър, кухненски робот и други подобни уреди. Когато сме ги купували сме си мислили „Дай да го вземем. Сега е на добра цена. Ще започнем да си правим повече фрешове/домашен хляб/салати“.

Истината е по-различна. Ако нещо наистина ни трябва и го ползваме често, дори да платим пълната му цена (и дори някой лев отгоре за екстри), това е добра покупка и ще се изплати бързо. Ако не ни трябва, ще сме хвърлили едни пари на вятъра с твърдото убеждение, че сме спестили цяло състояние.

Враг № 3 Кредитите за потребителски нужди

Да взимаш заеми за покупка на кола, за лятната почивка, за смартфон, за ремонт или да други потребителски цели не е инструмент да ги имаш сега (а не след време), а начин на мислене, при това вреден. Проблемът не е само в плащането на лихви, защото те сега са на исторически най-ниските си нива. Не са и всички такси и комисионни, които трябва да плащаме на банката за срока на кредита.

Това, което ни дърпа назад, когато вземем пари назаем, е мисленето ни само за днешния ден, в който трябва да имаме всичко. Забравяме за бъдещото ни Аз, което ще трябва с години да изплаща взетия кредит и да се лиши от много други неща. Другият проблем е, че влизаме с двата крака в омагьосаната въртележка и месечния цикъл от заплата до заплата.

Ще дам един пример, за да стане по-ясно. Имаме приятелско семейство с едно дете. Сумата от месечните им заплати е около 2,000 лева, като нямат никакви спестявания. Купиха си нова кола на лизинг, защото „месечната вноска е само 700 лева и може да я плащаме“. Общата цена от над 50,000 лева дори може и да не са я видели в купчината от документи, които са подписали. И това е само стойността на автомобила.

Враг № 4 Отлагането

Не случайно отлагането е сред най-големите врагове на нашите лични финанси. То може да се сравни с използването на кредитна карта – много е забавно, докато не получим сметката за плащане. Интересно е, че в повечето случаи отлагаме важните за нас неща, а тези, които ни носят удовлетворение веднага не ги бавим много.

Ако говорим за пари, две са основните неща, за които хората все не намират време и те се изместват далеч в бъдещето. Първото е спестяването, а второто е инвестирането. Както е ставало въпрос и в други мои статии, да заделиш пари (вместо да ги изхарчиш веднага) е много трудно решение. По тази причина то се отлага за „когато получавам по-висока заплата“, „когато изплатим кредита“ или за „когато му дойде времето“. Цената на това е висока – финансови проблеми, живот от заплата до заплата и ниска държавна пенсия.

Второто нещо, което хората много често отлагат е да започнат да инвестират. Тук оправданията, които съм чувал са: „Много е сложно и нищо не разбирам“, „Има риск и мога да загубя парите си“ и други подобни. Резултатът е ясен – инфлацията изяжда с времето покупателната способност на парите в банките и след години със спестяванията ще може да си купим по-малко неща от момента на депозирането им.

Враг № 5 Евтиното излиза скъпо

Като българи, най-големите ни страхове са да не настинем и да не се минем. И двата са свързани с неприятното чувство да даваш пари, като тук изключвам стоките от първа необходимост като алкохол, цигари, талончета за лотарията и фрапета по гръцките плажове. Ако оставим шегата и иронията настрана, всеки иска да получи максимума за парите, които дава и е изкарал с (много) труд. Въпросът е, че в някои случаи изпадаме в крайности и търсим винаги евтиното, а още по-добре безплатното, а това вреди сериозно на нашите лични финанси.

Мога да дам много примери, но всеки от нас има поне по една история, в която си е купил нещо евтино, но то се е оказало нискокачествено. Или случай, в който сме дали малко повече пари, но си е заслужавало. Всичко е въпрос на приоритети. Аз търся стойност, а не цена. Преди си мислех, че те винаги са свързани и колкото по-скъпо е нещо, толкова стойността му е по-голяма. Това беше голяма грешка. Цената е просто число, което продавача е сложил на база на някакви негови критерии, а стойността е това, което носи даден продукт на мен.

Ще дам един пример. За мен, стойността на едни удобни маратонки е не повече от 100 лева, защото аз ги използвам само за тренировки и джогинг в парка. За човек, който ги носи по цял ден, за същите тези маратонки може да даде и 400 лева и нагоре, защото му носят много по-висока стойност, отколкото на мен. Тук ще цитирам и един успешен и богат човек – Уорън Бъфет, който казва, че цената е това, което плащаш, а стойността е това, което получаваш.

Това бяха 5-те основни врагове по пътя към финансовия ни успех. Добрата новина е, че силата да ги победим е вътре в нас и това зависи от решенията, които взимаме всеки ден. Тези неприятели няма да тръгнат на открита битка с нас, а ще се опитат с подмолни средства да ни отклонят от пътя, по който сме поели. Нека не им се даваме. Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ