8 грешки, които всеки от нас прави като начинаещ инвеститор

8 грешки, които всеки от нас прави като начинаещ инвеститор

8 грешки, които всеки от нас прави като начинаещ инвеститор

Сега възможностите за инвестиции са по-достъпни от всякога. Всеки от нас, който иска да постигне добра доходност, може да вложи парите си в почти всички познати на човечеството активи – от злато и петрол, до акции на малка компания в Бразилия. Този лесен достъп крие и опасност от много грешки, които може да допуснем като начинаещите инвеститори, които ще ни струват скъпо в дългосрочен план. В този материал съм събрал на едно място моите грешки в инвестирането и тези на моите клиенти.

1. Не вземаме под внимание таксите и комисионните, когато търгуваме

Когато започнеш на търгуваш на фондовите пазари е много забавно – купуваш, продаваш, изчакваш, влизаш в тренда, излизаш и трейдваш, особено ако ти си от печелившата страна на пазара. Когато започнах да търгувам по-активно с акции на Българска фондова борса през 2006 година, последното нещо, за което си мислех бяха таксите и комисионните на инвестиционните посредници. Две години след това, когато пазарът тръгна надолу, и чаках да се обърне трендът и да продам позициите си с по-малка загуба, направих анализ и установих, че ако продължавам да търгувам толкова активно, разходите за това ще намалят значително доходността ми в дългосрочен план.

Сега сам доста по-внимателен в какво, как и колко често инвестирам. Има много прости стратегии за намаляване на таксите и комисионните, които плащаме на посредниците. Една от тях е дългосрочното инвестиране, което е доказало своята ефективност и добри резултати.

2. Влагаме прекалено много емоции в инвестирането

Когато вложим реални пари, а не играем на демо сметка, това се отразява върху нашата психика и решенията, които вземаме. Всеки от нас е имал добри и не чак толкова добри периоди. Цените на нашите активи може да вървят нагоре, но може и стремително да падат. Всичко това може да ни постави пред стресови ситуации, които да замъглят трезвата ни представа за това, какво е най-добре да направим.

Никой не оценява риска, преди да загуби пари. И аз знаех, че пазарът може да тръгне надолу и да загубя пари, но това не го осъзнаваш, докато печелиш пари и всичко е наред. Когато трендът се обърне, ставаш нервен и не взимаш логични решения. Обикновено търсиш разумно обяснение на ситуацията, но когато не намериш, започваш да убеждаваш себе си, че това е само временно явление и скоро ще отмине. Изчакваш още малко, продаваш и точно когато си мислиш, че си продал в най-добрия момент, пазарът тръгва отново нагоре, а ти си научил поредния скъп урок.

След години практика научих доста уроци за пазарите и най-вече за това как аз реагирам на различни събития, които се случват на тях. Има още какво да науча, но сега не се поддавам толкова на емоциите си, а прилагам система от стратегии, които не изискват особено моята намеса, освен в някакви критични ситуации. Заложил съм си и максимален процент на загуба, която мога да си позволя за всяка инвестиция, като той не е автоматичен, а решението за продажба го взимам след анализ.

3. Намаляваме инвестициите в период на спад

Пазарът е доста непостоянен, особено през последните години. Редуват се периоди на подем и спад, като някой път почти не се вижда надежда  трендът да тръгне отново нагоре. В тези моменти е много изкушаващо да намалим инвестициите си, ако го правим на регулярна база. И аз съм го правил с идеята да не губя повече пари. Тогава все още не бях разбрал и осъзнал мисълта на Уорън Бъфет, че най-доброто време да си купиш акции на добра компания, е когато тя е в беда.

Ще използвам пример, за да стане още по-ясно. Ако си купуваме качествено телешко месо два пъти в месеца на цена от 30 лева за килограм, ще намалим ли купуваното количество, ако цената стане 20 лева за килограм? Най-вероятно не, нали? Даже може да увеличим консумацията. Това е принципът и при инвестициите. Ако една компания е добра, но има временни затруднения или пазарът като цяло върви надолу, сега е моментът да си купим повече от нейните акции на ниски цени, защото те ще ни донесат по-голяма печалба. Това е само в случай на временен спад на цените. Ако компанията вече не отговаря на нашите критерии, е време да се разделим с дяловете от нея.

4. Не диверсифицираме достатъчно

Когато започнах да инвестирам, познавах концепцията за разпределение на активите и златното правило да не слагам всички яйца в една кошница, но си мислех, че като купя акции на компании от различни сектори, съм диверсифицирал. Когато пазарът и цените на почти всички публични компании тръгнаха надолу, осъзнах че нещо не съм направил както трябва. След като се отърсих от загубите, си направих анализ къде съм сгрешил и как мога да не повторя тези грешки в бъдеще.

Първото нещо, което направих за новото ми портфолио от инвестиции, е да си разпределя по най-добрия начин активите в него. Отново имам акции, но те не са вече само на един пазар, а са разпределени в България, Европа и САЩ. Също така, част от парите ми са във фондове, които инвестират в недвижими имоти и злато – активи, които са по-малко податливи на кризи. Инвестирал съм и в борсово търгувани фондове, които копират различни индекси като S&P 500, Nasdaq и Dow Jones Industrial.

5. Прекалено диверсифицираме

Това е точно противоположна на предишната грешка. Докато сме начинаещи, искаме да се предпазим от всевъзможни загуби и затова инвестираме във всички възможни активи. Освен по-големи разходи за управление на портфейла, това ни носи средна доходност. Ако това ни е целта, е страхотно, но за част от моите цели, аз търся по-висока доходност. Много други инвеститори като мен, също разполагат с ограничени средства и са склонни да поемат повече риск, за да си осигурят по-бързо нарастване на портфейла.

Няма как да очакваме високи резултати от взаимен фонд, например, който инвестира във всички възможни инструменти навсякъде по света. Ако част от активите се представят добре, то на друга част цените ще падат, и така ще получим дори под средната доходност. Също така, не съм привърженик на фондове, които влагат парите си в много други колективни схеми на управление. Това е прекалена диверсификация за мен и я избягвам.

6. Опитваме се да бием пазара

Всеки от нас (не без помощта на и на късмета на начинаещия) започва успешно да инвестира на финансовите пазари и в един момент се мисли за следващия Уорън Бъфет, който може всяка година да бие пазара и да си осигури по-висока доходност от останалите инвеститори. В началото може и така да е, но дългосрочно индивидуалните инвеститори, които търгуват често и не спазват определена стратегия, губят в 95% от случаите. Всички изследвания на пазара показват, че много малко инвестиционни мениджъри осигуряват по-висока доходност за своите клиенти от индекси като S&P 500, и интересното е, че те са различни всяка година. Г-н Бъфет прави изключение, но колко от нас имат усета и познанията на най-добрия инвеститор на нашето време?

След като се запознах със статистиката за последните близо 100 години на борсова търговия и представянето на различните участници в нея, се отказах да се „надигравам“ с пазара. Постигал съм и доходност десетки пъти над пазарната, но това е било по-скоро изключение, и дългосрочно няма да мога да го постигна. А и дори да го направя, това ще ми коства много време и усилия, т.е. трябва да стана активен трейдър, което не е моята цел.

7. Влюбваме се в инвестициите си

Много е изкушаващо да си купим акции на Ferrari, Apple, Samsung, Tesla Motors или друга любима наша марка. И аз съм го правил и донякъде е полезно да харесваме продуктите на компанията, чиито акции притежаваме. Това означава, че ние вярваме в нея и помагаме на продажбите й да растат. Ако има още много хора като нас, компанията я чака светло бъдеще, както и цените на нейните акции.

За съжаление, не винаги има връзка между любовта ни към продуктите на дадена компания и възможността да спечелим от инвестиции в нея. По света и у нас има стотици (дори хиляди) компании, които не сме чували или са познати повече с брандовете си, които имат добър бизнес модел и стабилно присъствие на пазара. А това ги прави добри за инвестиции. Когато избираме къде да вложим парите си, е добре да не се влияем само от продуктите на компанията, а да погледнем и във финансовите й данни, както и да вземем предвид фактори като корпоративна култура, бизнес модел, иновации, наличие на конкурентно предимство и други. Също така, ако приемем инвестициите си за любими същества или наши деца, ще ни е много трудно да се разделим с тях, а това може да се окаже много губещо за нас като инвеститори.

8. Пристрастяваме се към самата търговия

Това е период, през който всеки начинаещ инвеститор преминава. Толкова му харесва да търгува, че започва да се пристрастява и да отделя сериозна част от своето свободно време, за да купува и продава на финансовите пазари. Ако това е нашата професия и искаме да станем най-добрите трейдъри, няма нищо лошо в това. Аз имам много приятели, които превърнаха това хоби в тяхна основна дейност и отделят между 8 и 10 часа на търговията с валути, акции или стоки.

Въпросът, който трябва да си зададем още в началото обаче, е дали искаме да станем активни трейдъри или дългосрочни инвеститори. Реално погледнато, за да управляваме нашия портфейл от активи, не трябва да отделяме много време за това. За един добре структуриран и балансиран портфейл са нужни не повече от 2-3 часа на месец, за да се поддържа и да се направят нужните корекции при необходимост. Дългите часове пред екрана в следене на графики, купуване и продаване на активи, може да навредят на нашите отношения с близките и приятели ни. Когато усетим, че прекаляваме с тази дейност, е добре да намалим малко оборотите или да се замислим за превръщането й в професия.

Това бяха основните грешки, които съм допуснал аз като начинаещ инвеститор. Ще се радвам да споделите и вашите.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ